לב

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

לב הוא איבר בגוף האדם. זהו שריר גדול ששואב את הדם מן הגוף, ומאפשר לו לזרום ולתת לנו חיים. אבל הלב הוא הרבה יותר. ברוב המקרים בהם אנחנו מדברים על הלב, אנחנו מדברים על הרגשות שלנו, על דברים הקורים עמוק בנשמה. כבר בתנ"ך, שבו המילה לב מופיעה אלפי פעמים, כמעט בכל המקרים מדובר ברגש, בנפש, ולא בגוף. בספר מלכים אומר אלוהים לשלמה: "הִנֵּה נָתַתִּי לְךָ לֵב חָכָם וְנָבוֹן אֲשֶׁר כָּמוֹךָ לֹא הָיָה לְפָנֶיךָ וְאַחֲרֶיךָ לֹא יָקוּם כָּמוֹךָ" (מלכים א ג 12).

השורש של המילה לב הוא לב"ב. למילה יש גם צורה נוספת, אם כי לא משתמשים בה לעיתים קרובות: לֵבָב. בספר תהילים כתוב: "וְיַיִן יְשַׂמַּח לֵבָב אֱנוֹשׁ" (תהילים קד 15). זה מסביר מדוע בצורת הרבים המילה היא לבבות. על אדם נחמד שמגלה יחס טוב לסביבה אומרים שהוא אדם לבבי.

מילה קרובה למילה לב היא ליבּה. לפירות רבים יש ליבה, כלומר החלק הפנימי של הפרי. במשרד החינוך מלמדים תוכנית ליבה, מקצועות שכולם חייבים ללמוד כדי להיות אנשים משכילים המכירים את העולם, כמו היסטוריה ומתמטיקה.

כשרוצים לתאר את האופי וההתנהגות של אנשים שונים משתמשים במילה לב. אדם נדיב הוא בעל לב טוב או לב חם או אפילו לב זהב. אדם אכזרי שלא מתחשב באחרים הוא בעל לב אבן, כאילו הלב שלו עשוי מאבן. בשיר "הכותל" שכתב יוסי גמזו כתוב: "יש אנשים עם לב של אבן,/ יש אבנים עם לב אדם".

אדם עצוב הוא בעל לב מר, ואדם מיואש הוא בעל לב שבור. רבי נחמן מברסלב אמר "אין דבר שלם יותר מלב שבור". מי שמאמין במה שהוא עושה, עושה את זה בלב שלם, ומי שלא בטוח שהוא עושה דבר נכון עושה זאת בלב ולב. על מי שאינו אומר את מה שהוא באמת מרגיש אמרו כבר בתלמוד שהוא מדבר אחד בפה ואחד בלב.

הלב הוא איבר רגיש מאוד. מי שלבו אינו פועל כהלכה הוא חולה לב, ואם המצב מחמיר הוא עלול לקבל התקף לב ולעבור ניתוח לב. לפעמים, כאשר אנו נבהלים מאוד, אנו אומרים: "כמעט קיבלתי התקף לב".

הלב לא נמצא אמנם בדיוק באמצע הגוף, אבל בגלל התפקיד החשוב שלו אנחנו מתייחסים אליו כאל מרכז החיים ומרכז הגוף. לכן המילה 'לב' פירושה גם מרכז, המקום האמצעי. בתנ"ך כתוב: "בְּלֵב יַמִּים גְּבוּלָיִךְ בֹּנַיִךְ כָּלְלוּ יָפְיֵךְ" (יחזקאל כז 4). כשאונייה נוסעת למרחקים היא נמצאת בלב ים. בתל אביב קוראים לאזור שבמרכז העיר לב העיר.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020