לוויין

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

לוויין הוא מתקן הנמצא בחלל, מסתובב סביב כדור הארץ ומשמש לכל מיני מטרות. אנו קוראים לו לוויין כי הוא מלווה את כדור הארץ. גם לגופים טבעיים שמסתובבים סביב גוף אחר בשמיים אנחנו קוראים לוויינים. למשל, הירח הוא לוויין של כדור הארץ, כי הוא מסתובב סביבו.

הלוויינים הראשונים בחלל נשלחו על ידי ברית המועצות, שאליה השתייכו בעבר מדינות כמו רוסיה, אוקראינה ועוד. הרוסים קראו ללוויין ספוטניק, שפירושו ברוסית, מלַווה. יש בכל מדינה ערים קטנות שקשורות לערים גדולות. אנשים חיים בעיר הקטנה ובאים לעבוד ולבלות בעיר הגדולה. לעיר כזאת קוראים עיר לוויין.

בשנים האחרונות משדרים שידורי טלוויזיה לאנשים בבתים דרך לוויין הנמצא בחלל. לשידורים האלה קוראים שידורי לוויין. כשמישהו אומר שיש לו לוויין הוא לא מתכוון שיש לו לוויין בבית, אלא שהטלוויזיה שלו מקבלת שידורים של לוויין.

המילה לוויין היא מהשורש לו"ה. כאשר אמא מלַווה את הילד שלה לבית הספר, היא דומה ללוויין שמלווה את כדור הארץ. כאשר אדם נפטר, עורכים לו לוויה, מלווים אותו לדרכו האחרונה. כשאנו מנתחים משפט בעברית אנחנו מכירים את המילה לוואי, כלומר משהו שנלווה לנושא או לחלק אחר במשפט. יש גם מילה אחרת, הלוואי, שעליה כתב אהוד מנור שיר יפה. המילה הזו אינה קשורה לשורש לו"ה, אלא למילה לוּּ, שהיא מילה של בקשה וציפייה.

יש עוד משמעות לפעלים מהשורש לו"ה. כשאנו מקבלים כסף ממישהו מתוך כוונה להחזיר לו את הסף מאוחר יותר אנחנו לוֹוים כסף, או מלווים למישהו אחר. יש חוקרים שחושבים שיש קשר בין מי שלווה כסף ומי שמלווה אנשים, כי בשני המקרים אדם אחד מתחבר לאדם אחר. גם המילה לווייתן היא מן השורש לו"ה, לווייתן בתנ"ך איננו הדג היונק שאנחנו מכירים היום, אלא שם של דרקון מפותל, מסובב.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020