מַאֲבָק

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מאבק הוא מצב שבו שני צדדים נלחמים ביניהם כדי להשיג מטרה שחשובה להם. לא תמיד זו מלחמה ממש, עם כלי נשק. לעתים קרובות המאבק מתבצע באמצעות ניסיון להשפיע על אנשים אחרים, או לקבוע חוקים והחלטות חדשות. כאשר הצדדים שנלחמים הם גופים או אנשים חזקים וחשובים אנו קוראים לזה מאבק איתנים. כאשר מה שהם רוצים זה להיראות חשובים יותר אנו קוראים לכך מאבקי יוקרה.

המילה מאבק היא חדשה, אבל המקור שלה הוא בתנ"ך. בסיפור על יעקב והמלאך כתוב: "וַיִּוָּתֵר יַעֲקֹב לְבַדּוֹ וַיֵּאָבֵק אִישׁ עִמּוֹ עַד עֲלוֹת הַשָּׁחַר" (בראשית לב 25). יעקב נאבק במלאך בגופו. מן השורש הזה, אב"ק, נוצר גם שם לספורט שבו שני מתחרים נלחמים אחד בשני. לספורט הזה קוראים היאבקות. לפני שיצרו את המילה 'מאבק' השתמשו בעיתונים שלפני מאה שנה המילה 'היאבקות' כדי לספר על מאבק.

יש עוד מילה בשורש אב"ק, וזו המילה אבק, כלומר העפר הדק שיש בדרכים, וכשיש רוח הוא עולה למעלה ולפעמים נכנס לנו לגוף. לא ברור אם יש קשר בין המילה 'מאבק' למילה 'אבק', אבל יש חוקרים שמאמינים שיש קשר כזה, כי בעבר כשאנשים נלחמו ביניהם הם נלחמו על קרקע והרבה אבק עלה ביניהם. רש"י כותב על המאבק של יעקב והמלאך, והוא מביא דעה של פרשן אחר: "לשון אבק, שהיו מעלים עפר ברגליהם על ידי נענועם".

 מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020