מאזניים

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מאזניים הן מכשיר שקילה, מכשיר שנועד למדוד את המשקל של חפץ או של מצרך. כאשר אנו שוקלים משהו או מנסים להחליט החלטה בנושא מסוים אנו אומרים שהוא נמצא על כפות המאזניים. כאשר מספר אנשים אינם מגיעים להחלטה ואדם אחד עוד לא החליט, אנו אומרים שהוא לשון המאזניים.

לביטויים האלה יש סיבה. בעבר המאזניים היו מכשיר המורכב משתי כפות, ולכל כף לשון. שתי הלשונות ניצבו זה מול זו. על כף אחת היה מונח החפץ שאותו שוקלים, ועל הכף השנייה גוש של מתכת או אבן שהמשקל שלו ידוע. כשהלשונות היו מגיעות לאותו גובה אפשר היה לדעת את משקל החפץ. במאזניים מהסוג הזה השתמשו לא רק בימי קדם אלא גם בימינו, אך היום כמעט שאין משתמשים בהם, אלא במכשירים מסוגים אחרים. לכן במקום מאזניים אומרים היום בדרך כלל משקל.

המילה מאזניים מופיעה בתנ"ך. בדרך כלל משתמשים במילה הזאת כשמדברים על מוסר ועל צדק. סוחרים לא ישרים השתמשו במאזניים לא מדויקים, וכך הרוויחו כסף שלא הגיע להם. למאזניים כאלה קוראים בתנ"ך מאזני מרמה. בספר איוב כתוב: "יִשְׁקְלֵנִי בְמֹאזְנֵי צֶדֶק וְיֵדַע אֱלוֹהַּ תֻּמָּתִי" (איוב לא 6), והכוונה למאזניים שאין בהן רמאות. במיתולוגיה היוונית מסופר על אלת הצדק תֶמיס. היא מתוארת כאשה שהעיניים שלה עצומות, ובידיה היא מחזיקה מאזניים.

בני האדם נוהגים לחלק את השנה לשנים עשר מזלות, על פי מצב הכוכבים. אחד המזלות האלה נקרא מזל מאזניים. לפי תורת האסטרולוגיה מזל מאזניים הוא בין ה-23 לספטמבר ל-22 באוקטובר.

המילה מאזניים היא מן השורש אז"ן. גם המילה אוזן היא בשורש אז"ן, אבל אין קשר בין שני שורשים. כאשר אליעזר בן יהודה חיפש שם עברי לברומטר, שמודד את לחץ האוויר, הוא קרא לו מֹאזֶן האוויר, כי בערבית המכשיר הזה נקרא מיזאן אלהאווא. השם הזה לא התקבל. בימי הביניים קראו שמות למשקלים של שירים, כלומר לקצב שיש לכל שיר מאזני שיר.

בשורש אז"ן, בהשפעת המילה מאזניים, נוצרה המילה מאוזן, שמתאר מצב שבו לשונות המאזניים ישרות. המילה מאוזן מתארת מצב שבו קו ישר מקביל לאדמה, והוא נקרא גם אופקי. קו שיורד מלמעלה למטה ופוגש את האדמה נקרא קו מאונך, והוא נקרא על שם מכשיר של בנאים, אנך.  

גם בתחום הכלכלה והכספים אנחנו משתמשים במילה הזו. כאשר בחשבון של אדם או חברה אין חובות ואין כסף לזכות בעל החשבון, מצב החשבון הוא מאוזן, או הוא הגיע לאיזון.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020