מִגְבַּעַת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מגבעת היא סוג של כובע. בדרך כלל מגבעת היא כובע עגול שיש לו שוליים. בשיר "מגבעת של קוסם" שרה להקה בשם חבורת ילדים: "כובע, כובע כובע על הראש/ אבראקדברא אחת, שתיים שלוש/ מגבעת גדולה של קוסם/ מה מסתתר שם מאוד מעניין?". בתנ"ך כתוב:  "וְחָגַרְתָּ אֹתָם אַבְנֵט אַהֲרֹן וּבָנָיו וְחָבַשְׁתָּ לָהֶם מִגְבָּעֹת" (שמות כט 9). המגבעות בתנ"ך הן כיסוי ראש לכוהנים הפחות חשובים.

יש סוגים שונים של כובעים. כיפה היא כובע עגול קטן, אבל מקור השם שלה הוא הצורה כיפה, שמשמשת גם בבניינים. היא נולדה מהמילה כף, וקשורה לכפות התמרים, שיש להן צורה עגולה או קמורה. בטקסים מיוחדים נוהגים ללכת עם צילינדר, שהוא מגבעת גבוהה עם שוליים. צילינדר פירושו בשפות לועזיות גליל. לצילינדר קוראים גם מגבעת נוקשה.

השורש של מגבעת הוא גב"ע. מן השורש הזה אנו מכירים את המילה גבעה, שהיא הר נמוך. בתנ"ך לא היה כנראה הבדל בין הרים לבין גבעות. היום אנו אומרים על מי שמבטיח הבטחות רבות שאינו מתכוון לקיים שהוא מבטיח הרים וגבעות.

מה שמשותף לשתי המילים האלה, 'מגבעת' ו'גבעה', היא הצורה של הדברים שהן מסמלות גם גבעה היא עגולה וגבוהה, כמו המגבעת. אדם גיבע הוא אדם גבוה וכפוף. כנראה שגם גביע נקרא כך כי הוא גבוה ועגול.

בארץ ישראל יש גבעות רבות מאוד. המפורסמת בהן היא גבעת המורה שליד העיר עפולה. על הגבעות הוקמו יישובים רבים, כמו גבעת ברנר, גבעת שמואל, וקיבוץ בשם גבע. הרבה שירים עבריים נכתבו על גבעות ארץ ישראל. המשורר שאול טשרניחובסקי כתב : "אומרים: ישנה ארץ,/ עמודיה שבעה,/ שבעה כוכבי לכת/ צצים על כל גבעה" נעמי שמר כתבה בשיר על חורשת האיקליפטוס: "כשאמא באה הנה יפה וצעירה,/ אז אבא על גבעה בנה לה בית". השיר על יוסף טרומפלדור מתחיל במילים "עלי גבעה שם בגליל/ יושב רועה ובפיו חליל".

אחד הסרטים שנעשו אחרי מלחמת השחרור נקרא "גבעה 24 אינה עונה", והוא מספר על קבוצת חיילים שישבו על גבעה במלחמה. אחרי שלושים שנה נוצר סרט מצחיק עם שלישיית הגשש החיוור, והוא נקרא "גבעת חלפון אינה עונה".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020