מגילה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מגילה היא ספר או תעודה שאפשר לגלגל אותם לגליל. בימי קדם לא היו ספרים בצורה שאנו מכירים היום. הם לא היו עשויים מעמודים מודפסים הכרוכים יחד, אלא נכתבו על קלף או סוג נייר קדום שנקרא פפירוס. לאחר הכתיבה של הספר או של התעודה גללו את הקלף או הנייר לגליל, והוא נקרא מגילה, מן השורש גל"ל. בספר ירמיהו נכתב: "קַח לְךָ מְגִלַּת סֵפֶר וְכָתַבְתָּ אֵלֶיהָ אֵת כָּל הַדְּבָרִים אֲשֶׁר דִּבַּרְתִּי אֵלֶיךָ". בספר זכריה מדבר הנביא על "מגילה עפה", משהו שמזכיר מכתב שעובר ממקום למקום, למרות שאז עדיין לא היה קיים דואר אוויר.

בעקבות המילה הזו, 'מגילה', קראו גם לתוכן של הספר המגולל מגילה. בחלק השלישי של התנ"ך, כתובים, יש חמישה ספרים שנקראים מגילות: מגילת איכה, מגילת קהלת, מגילת רות, מגילת אסתר ומגילת שיר השירים. למגילת אסתר אנחנו קוראים גם "המגילה". הסופר והמשורר ביידיש איציק מאנגר כתב סדרה של שירים על מגילת אסתר. הם נקראים בעברית "סיפורי המגילה", וביידיש: די מגילה.

בבית הכנסת נהוג לקרוא בפורים את מגילת אסתר מראשיתה ועד סופה. זה לוקח זמן רב, וכך נוצר ביידיש ביטוי די גאנצע מגילה, כלומר כל המגילה. כאשר מישהו מדבר יותר מדי אומרים שהוא משמיע 'את כל המגילה'. המילה מגילה בצורה שלה ביידיש נכנסה גם לשפה האנגלית בביטויthe whole megillah, במשמעות של דיבור ארוך שלא מחסיר שום פרט.

היום מדפיסים ספרים לא בצורת מגילות, אבל לטקסטים לא מעטים קוראים מגילות. המסמך החשוב ביותר של מדינת ישראל נכתב עם הקמתה, וקרא אותו ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון בטקס הכרזת המדינה. הוא נקרא מגילת העצמאות. לעקרונות של ארגון האומות המאוחדות, שנוסד כמה שנים לפני כן, קוראים מגילת האו"ם. לתיאור מפורט לאורך הדורות של תולדות המשפחה קוראים מגילת יוחסין.

יש גם מגילות לא מעטות שלא נכנסו לתנ"ך. במערות קומראן בים המלח נמצאו מגילות חשובות מאוד הנשמרות היום במוזיאון ישראל, והן נקראות המגילות הגנוזות. יש גם מגילות מאוחרות יותר כמו 'מגילת חסידים' ו'מגילת אנטיוכוס'.

 מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020