מְדִינָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מדינה היא חבל ארץ שיש לו שלטון מרכזי עצמאי. למשל, איטליה היא מדינה, אבל האי סיציליה אינו מדינה, כיוון שהשלטון בו הוא שלטון איטלקי, והוא חלק ממדינת איטליה. לעומת זאת האי מלטה הוא מדינה כי יש לו שלטון מרכזי עצמאי.

גם בתקופת התנ"ך היו מדינות. על אחשוורוש כתוב שהוא "הַמֹּלֵךְ מֵהֹדּוּ וְעַד כּוּשׁ שֶׁבַע וְעֶשְׂרִים וּמֵאָה מְדִינָה" (אסתר א 1). חוקרי התקופה חושבים שאלה לא היו מדינות נפרדות, אלא גלילים או חלקים של מדינות גדולות.

בתלמוד המילה מדינה פירושה לפעמים עיר. בערבית מופיעה המילה מדינה ופירושה הוא עיר. יש במקומות רבים בשלטון ערבי היום או בעבר ערים בשם מדינה. המפורסמת בהן היא העיר מדינה בערב הסעודית, שהיא אחת הערים הקדושות לאסלאם.

המילה מדינה באה מהשורש די"ן. כלומר מה שעושה את המדינה למדינה הוא שיש לה דינים, שיש לה חוקים. איתמר בן אב"י המציא את המילה מדינאי, שהוא מנהיג חשוב הקובע את העתיד של המדינה, ואת המילה מדינאות. מילה חשובה אחרת היא מדיניות, כלומר העקרונות לפיהם פועלת המדינה, אוכל ארגון אחר.

לפני 130 שנה כתב בנימין זאב הרצל את הספר "מדינת היהודים", ובו תיאר את המדינה שיקימו היהודים בארץ ישראל לפי דמיונו. לחלום של מדינה של יהודים קראו העולים שהגיעו לארץ ישראל גם "מדינה עברית", ולמוסדות שהקימו הם קראו המדינה שבדרך. הארץ עצמה נקרא פלשתינה, שם שהתגלגל מהפלשתים הקדמונים. כשהוקמה המדינה הוחלט לקרוא לה מדינת ישראל.

אנחנו מפרידים בין מדינה, שבנויה על חוקים ועקרונות, לבין ארץ, שהיא השטח עליו הנמצאת המדינה, ובין עם או לאום, שהם האנשים שחיים במדינה. רוב המדינות הן מדינות לאום, כלומר מדינות שעם אחד הוא הרוב בהן. צרפת היא מדינת לאום של העם הצרפתי. ישראל היא מדינת לאום של העם היהודי.

יש סוגים שונים של מדינות, לפי הצורה שבה המנהיגים מנהלים אותה ולפי המשטר שלה. מדינה דמוקרטית היא מדינה שיש בה שלטון של העם באמצעות נבחרים. מדינת משטרה היא מדינה שבה אין חופש דיבור, והשלטון עוקב אחרי כל מה שהאזרחים עושים. מדינת רווחה היא מדינה שבה השלטון משקיע הרבה בכך שהאזרחים יוכלו להתקיים בכבוד, ולא יהיו אנשים עניים. ברוב הארצות יש הפרדה בין הדת לבין המדינה, כלומר השלטון המרכזי אינו פועל לפי המצוות של הדת. במדינת ישראל יש קבוצות של אנשים דתיים המעוניינים שארץ ישראל תהיה מדינת הלכה, כלומר שיחול בה חוק התורה.

מדינת ישראל היא מדינה קצת מיוחדת, כי היא קטנה ויש לה היסטוריה עתיקה וחדשה וגם הקשר של האנשים החיים בה אליה הוא מיוחד. לאחר הקרב על החרמון במלחמת יום הכיפורים אמר החייל בני מסס שהחרמון הוא העיניים של המדינה. הזמר אבי לוזון שר שיר על מדינת ישראל: "איזו מדינה, איזו מדינה/ איזו מדינה מיוחדת במינה".מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020