מַהְפֵּכָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מהפכה היא מעשה של קבוצת אנשים אשר רוצה לשנות את השלטון ואת האופי של המדינה בכוח ובבת אחת. בסוף המאה ה-18 הפילו תושבי צרפת את האצילים, והפכו את צרפת לרפובליקה. זאת היתה המהפכה הצרפתית. בראשית המאה העשרים הפילו ברוסיה את שלטון המלך הרוסי, הצאר, והקימו משטר קומוניסטי. למהפכה הזו קוראים מהפכת אוקטובר.

יש מצבים שבהם המהפכה מתקיימת לא בתוך מדינה אלא בתחום מסוים של החיים. למשל, כשהחלו לעבוד בבתי חרושת גדולים באירופה בסוף המאה ה-19 קראו לזה המהפכה התעשייתית. כאשר האסטרונום קופרניקוס קבע שכדור הארץ סובב סביב השמש קראו לכך המהפכה הקופרניקאית, כי עד אז חשבו שהשמש סובבת סביב כדור הארץ. הגילוי של קופרניקוס שינה את כל המדע המודרני. שינוי שמביא למהפכה הוא שינוי מהפכני. את המילה הזו חידש אליעזר בן יהודה. אדם שמשתתף במהפכה או יוזם אותה הוא מַהַפְּכָן.

המילה מהפכה מופיעה בתנ"ך (דברים כט 22 ועוד). המשמעות שלה בתנ"ך היא מצב של הרס ואובדן, וזה מה שקרה בערים סדום ועמורה לאחר שנשרפו והוחרבו. בעקבות התנ"ך אנו קוראים למצב של אי סדר קיצוני  מהפכת סדום ועמורה.

יש גם מהפכות קטנות יותר, ויש להן שמות אחרים, גם הם מהשורש הפ"ך. הפיכה היא מצב שבו קבוצה מסוימת מחליפה את השליטים, אבל הדרך והחיים במדינה לא משתנים. בשנת 1977 התחלף השלטון במדינת ישראל, ובמקום מפלגות תנועת העבודה עלתה לשלטון מפלגת הליכוד בראשות מנחם בגין. כשנודעו תוצאות הבחירות אמר חיים יבין, שדרן טלוויזיה ידוע: "גבירותי ורבותי, מַהְפָּךְ". זו לא היתה מהפכה, כי זה נעשה בדרכים דמוקרטיות, אבל זה היה שינוי גדול מאוד.

יש מילים רבות בשורש הפ"ך. כשמישהו מתנגד לדברים של אחרים או עושה דברים מנוגדים ממה שהתבקש הוא עושה ההיפך ממה שצריך. אדם שמחליף את דעותיו שוב ושוב הוא הֲפַכְפָּךְ. במגילת אסתר נאמר על מה שקרה ליהודים, שהמן רצה להשמידם, 'ונהפוך הוא', כלומר בסופו של דבר הם הושמדו. על דבר שכבר אי אפשר לשנות אותו אומרים שהוא בלתי הפיך. כאשר מישהו אומר דברים מסובכים ומבלבלים אומרים שהוא מדבר הפוך על הפוך. כשמבקשים קפה עם חלב קוראים לו קפה הפוך. הכינוי הזה לקפה בא מהולנדית, ופירושו שבמקום הרבה מים ומעט חלב, מקבלים קפה עם הרבה חלב ומעט מים.

השורש הפ"ך קיים גם בארמית. כשרוצים לומר שדבר מה מביא לתוצאה הפוכה ממה שהתכוונו, אומרים שזהו איפכא מסתברא, כלומר ההיפך מסתבר.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020