מוֹלֶדֶת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מולדת היא ארץ שאדם מרגיש שהוא שייך אליה. בדרך כלל זו הארץ שבה אדם נולד וגדל. אפשר לראות זאת גם במילה עצמה. השורש של המילה מולדת הוא יל"ד, שהוא גם השורש של מילים רבות הקשורות לילדותו וללידתו של אדם. ואולם, לפעמים מולדת אינה הארץ שאתה נולד וגדל בה, אלא הארץ שאתה מרגיש קשר חזק אליה ורוצה לחיות בה. הצעירים שגדלו באירופה ורצו לעלות לארץ ישראל הרגישו שישראל היא המולדת שלהם.

המילה מולדת מופיעה בתנ"ך, אך היא חלק מביטוי רחב יותר: ארץ מולדת. אברהם מדבר על החלטתו ללכת לארץ ישראל, ואומר "ה' אֱלֹהֵי הַשָּׁמַיִם אֲשֶׁר לְקָחַנִי מִבֵּית אָבִי וּמֵאֶרֶץ מוֹלַדְתִּי" (בראשית כד 7). היום אנחנו משתמשים במילה בנפרד, אך גם בביטוי השלם. בשיר ששרו החלוצים וכתב אברהם לוינסון הם שרים: "נבנה ארצנו, ארץ מולדת,/ כי לנו, לנו ארץ זאת./ נבנה ארצנו, ארץ מולדת,/ זה צו דמנו, זה צו הדורות". יעקב אורלנד כתב שיר: "אנחנו שרים לך, מולדת ואמא,/ את שיר השירים לעמל".  לשירים האלה קוראים שירי מולדת.

בעבר היה נהוג ללמד בבתי הספר שיעור על ארץ ישראל, על האזורים השונים שלה והיישובים שלה. לשיעור הזה קראו שיעור מולדת. אחד הערכים שעליהם מחנכים בישראל ובעמים אחרים הוא אהבת מולדת, כלומר אהבה למקום שבו נולדת ובו אתה חי. יש אנשים שנוסעים לעבוד או ללמוד בארץ אחרת, אבל מרגישים קשר לארץ. מדי פעם, בדרך כלל כל שנה, הם חוזרים לישראל לחופשה. לחופשה הזו קוראים חופשת מולדת.

המשורר שאול טשרניחובסקי כתב שיר ידוע בשם "האדם אינו אלא". הוא סבר שמה שקובע את האופי והזהות שלנו הוא הנוף, הטבע, הקרקע. לכן הוא כתב בשיר משפט שנשאר לדורות: "האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו". ובאמת, אנשים מבוגרים מבינים שהמקום שהכי קרוב אליהם ובו הם מרגישים שטוב להם הוא בדרך כלל האזור בו גדלו כילדים, בעיר או בכפר, בנגב או בגליל.

השורש יל"ד קיים בשפות שמיות רבות. בערבית יֶלֶד הוא וַלַד, וגם בעברית אנו משתמשים במילה ולד לתינוק שזה עתה יצא לאור העולם. מולד הוא התחלת החודש, כי בו כאילו נולד הירח מחדש. הנוצרים חוגגים כל שנה את חג המולד, שהוא החג שבו נולד אבי הנצרות ישו. ילידים הם מי שנולדו בארץ מסוימת, לעומת מי שהגיעו אליה מארצות אחרות. גם המילה תולדות, כלומר היסטוריה של משהו, היא מהשורש יל"ד. בתנ"ך מפרטים את "תולדות" אנשים חשובים, כמו בניו של אדם הראשון או בניו של נוח, והכוונה היא לילדים שנולדו להם, ולצאצאים בהמשך הדורות. היום המילה תולדות קשורה לכל סיפור היסטורי, ולא רק להיסטוריה של ילודים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020