מִזְמוֹר

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מזמור הוא שיר שאנו שרים. בדרך כלל למזמור יש אופי דתי, ושרים אותו במסגרות של שבת וחג. למזמורים כשירים דתיים יש בסיס בתנ"ך. פרקים רבים בספר תהילים, שהוא ספר תפילות, נפתחים במילים "מזמור לדוד", ופרקי הספר הזה נקראים מזמורי תהילים. יש גם 'מזמורים לאסף' ו'מזמורים לבני קורח'.

באחד מפרקי תהילים נאמר: "לַמְנַצֵּחַ שִׁיר מִזְמוֹר הָרִיעוּ לֵאלֹהִים כָּל הָאָרֶץ" (תהילים סו 1). שיר מזמור הוא גם היום שיר שיש לו מנגינה, ואפשר לשיר אותו. דני סנדרסון כתב שיר לכבוד הקיץ. הוא מספר כמה הוא אוהב את הקיץ: "לכבוד הקיץ שהגיע כתבתי שיר/ אמנם אני עוד לא מזיע, אבל איני מסתיר/ את תשוקתי אל העונה ששמה קץ לקור/ ולכבודה עם עיפרון כתבתי שיר מזמור".

השורש של המילה מזמור הוא זמ"ר. יש מילים נוספות במשקל הזה, והן קשורות בשירה. זמר הוא שיר ששרים אותו. היום אנו נוהגים לקרוא לשירים שנכתבו בעברית ושרים אותו לאורך השנים "הזמר העברי". ברשת האינטרנט יש אתר מיוחד שבו משתדלים לשמר את השירים הרבים שנכתבו כשירי זמר, והוא נקרא "זֶמֶרֶשֶת". לציפור שיר שקולה נאה במיוחד קוראים זמיר, ולאדם שמקצועו שירה קוראים זַמָּר. בבתי הספר נהגו לקרוא בעבר לשיעורי מוזיקה שיעורים בזמרה, ואפילו נכתב שיר על המורה לזמרה. לפעמים אנחנו מזמררים, שרים שיר לעצמנו. הפועל הזה קשור למילה זמריר, שהיא השם שניתן לקטע מוזיקה שאנו שומעים בפרסומות או בפתיחה לתוכנית רדיו, והוא נקרא גם ג'ינגל. מחזה שיש בו שירים נקרא מחזמר. זהו הרכב של המילים 'מחזה' ו'זמר'.

אחת המילים המעניינות במשקל זמ"ר היא תזמורת. את המילה הזו חידש אליעזר בן יהודה בשנת 1893, אבל הוא לא התכוון לקרוא בשם הזה לאנשים רבים המנגנים יחד, מפני שהאנשים האלה אינם שרים או מזמרים, אלא מנגנים בכלי נגינה. לקבוצת האנשים הזו קראו אז 'מקהלת נוגנים'. בן יהודה קרא תזמורת לקונצרט, שהוא מופע של קטעים מוזיקליים שאותם מנגנת התזמורת. כמה שנים אחר כך, בדיוק בשנת 1900, הוקמה קבוצה של מנגנים בעיר ראשון לציון. הקבוצה הזו לא אהבה את השם 'מקהלת נוגנים', והם החליטו להשתמש במילה שהמציא בן יהודה, תזמורת, ולקונצרט עצמו הם קראו מנגינה.  בן יהודה שמע את זה וצחק. הוא שמח שהמילה התקבלה, אפילו אם הפירוש שלה אינה מה שהתכוון אליו.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020