מחברת

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

"מחברת" היא פריט חשוב בתיק הלימוד. היא נועדה לכתוב מה שאומרים המורים, לעשות תרגילים ושיעורי בית.

היום מחברת נקראת כך, כי באמצעות דבק וסיכות מדביקים יחד ניירות ודפים. אבל בעבר זו לא הייתה המשמעות. מחברת מופיעה בתנ"ך בספר שמות, בבניית המשכן, במשמעות 'חיבור דברים': "וְעָשִׂיתָ לֻלְאֹת תְּכֵלֶת עַל שְׂפַת הַיְרִיעָה הָאֶחָת, מִקָּצָה בַּחֹבָרֶת, וְכֵן תַּעֲשֶׂה בִּשְׂפַת הַיְרִיעָה הַקִּיצוֹנָה בַּמַּחְבֶּרֶת הַשֵּׁנִית". בפסוק הזה מופיעה מילה קרובה מאוד למחברת: "חוברת".

בימי הביניים, בסוף האלף הראשון, נכתבו המילונים הראשונים בעברית, והן נקראו "מחברות". המילונאי מנחם בן סרוק קרא "מחברת" לקבוצה של ערכים באות מסוימת. "מחברת אלף" היא קבוצת הערכים המתחילים באות א', וכך הלאה. המילונאי דונש בן לברט, שהתווכח עם שיטתו של בן סרוק, קרא "מחברת" גם לערך בודד במילון. כששניהם המשיכו להתווכח נקרא המילון כולו "מחברת". לפני תשעים שנה הקימה קבוצה חשובה של סופרים, ביניהם אלתרמן, שלונסקי ולאה גולדברג, הוצאת ספרים שנקראה "מחברות לספרות".

השורש של "מחברת" הוא חב"ר. זהו שורש חשוב, כי הוא עוסק בצירוף דברים יחד, לא רק של דפים במחברת, אלא גם של אנשים. לכן כל כך הרבה מילים הן בשורש הזה: חברה, התחברות, חבורה, וגם חבר, שהוא ידיד וגם מי ששייך למוסד מסוים, כמו חבר כנסת. בישיבות דתיות יש מושג הנקרא חברותא: שני תלמידים היושבים יחד ומלמדים זה את זה. לשורש הזה משמעות גם בשפה. הכללים שלפיהם אנחנו בונים משפטים נקראים "תחביר", כלומר, הדרך שבה המילים מתחברות. ויש עוד מילה חשובה בשורש הזה, שאינה קשורה למילים, אבל משפיעה מאוד על חיינו: תחבורה. התחבורה מחברת אותנו בין מקומות יישוב שונים, ולכן היא נקראת כך.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020