מְחוֹנָן

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

ילד או אדם מחונן הוא מי שיש לו כישרון מיוחד, בתחום כלשהו או בהרבה תחומים. בשיר "ילד פלא" שכתב אילן גולדהירש שר עוזי פוקס: "כשכל הילדים היו בגן/ אני הייתי כבר הרבה קדימה/ זה ילד פלא, ילד מחונן/ אמרו כולם וגם קינאו באמא". יש גם בתי ספר או כיתות מיוחדות למחוננים. לפעמים ילד או אדם מבוגר הוא מחונן בתחום אחד, למשל, מוזיקה או מתמטיקה, אבל הוא רגיל וכמו כולם בכל התחומים האחרים.

המילה מחונן היא מילה חדשה, אבל השורש חנ"ן ומילים רבות שקשורות בו נמצאות בתנ"ך ובתלמוד. כשעשיו בא אל יעקב, יעקב אומר לו: "קַח נָא אֶת בִּרְכָתִי אֲשֶׁר הֻבָאת לָךְ כִּי חַנַּנִי אֱלֹהִים וְכִי יֶשׁ לִי כֹל" (בראשית לג 11). חנן כאן פירושו קיבל משהו במתנה. באנגלית מחונן הוא gifted, כלומר מי שקיבל מתנה. זה אומר שבעיני בני האדם הכישרון המיוחד שיש למישהו הוא מתנה, מאלוהים או מהטבע או מההורים שלו.

בדרך כלל השורש חנ"ן קשור לרחמים ולחסד, הוא מראה כמה מי שנותן הוא טוב ונדיב. על אלוהים כתוב במקרא  שהוא רחום וחנון. כאשר אנו מבקשים לקבל משהו או שיסלחו לנו, אנחנו לפעמים מתחננים, או משמיעים תחנונים. אדם שמוותרים לו על עונש שקיבל כי מתחשבים במצבו או מרחמים עליו מקבל חנינה. גם המילה חינם קשורה למשהו שמקבלים, כי הנותן הוא טוב ונדיב.

גם המילה חֵן היא מהשורש חנ"ן. חן פירושו יופי, אבל זהו יופי מיוחד, יופי שאינו רק חיצוני, והוא מתקשר למילים כמו חסד ורחמים.

אחת המילים שמשתמשים בהן הרבה היום היא חְנוּן. זוהי מילה בסלנג, כלומר היא שייכת לשפת הדיבור. כשאומרים על ילד שהוא חְנון מתכוונים שהוא עושה מה שמבקשים ממנו, הוא לא מתפרע, הוא ילד טוב אבל לא כולם אוהבים את זה שהוא כל כך בסדר. יש כאלה שחושבים שהמילה חנון קשורה למילה מחונן, כלומר חנון הוא ילד שלומד קשה ויודע דברים שילדים אחרים אינם יודעים. אבל ההסבר הזה אינו נכון. חנון היא מילה בשפה היהודית המרוקאית, ואנחנו מכירים אותה כי יהודים רבים הגיעו לישראל ממרוקו. הפירוש של המילה הזו, או נכון יותר המילה חְנונה, הוא נזלת. לפעמים כאשר ילד הולך עם נזלת ואינו מנקה את האף נוהגים לצחוק עליו וללעוג לו, ומכאן הגיעה המילה חְנון.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020