מַחְשֵׁב

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מחשב הוא מכשיר אלקטרוני המסוגל לנהל בכוחות עצמו פעולות מורכבות כמו חישוב, כתיבה, ארגון חומר, הפעלת מערכות ועוד. מחשב היא מילה חדשה, כי המחשב הוא מכשיר חדש. רק באמצע המאה העשרים המציאו אותו, והיום קשה לתאר את החיים בלעדיו. אנחנו עושים הרבה דברים באמצעות המחשב, לומדים, קוראים, משוחחים עם חברים, שומעים מוזיקה ורואים סרטים.

את המילה מחשב המציאו לפני חמישים שנה בערך. המילה האנגלית היא computer. היא התגלגלה מפועל לטיני שפירושו לספור יחד, לחַשב. פעם היו רק מחשבים גדולים במוסדות מחקר או כלכלה. היום יש בכל בית מחשב, ולאנשים רבים יש מחשב נייד, שקוראים לו גם מחשב נישא. למחשבים גדולים מאוד שמשמשים למחקר או לניהול מערכות גדולות קוראים מחשב על. מחשב מצטיין במהירות ובעיבוד מהיר של נתונים. בפסטיגל לפני חמש שנים כתב יואב גינאי שיר שבו הוא מתאר את הגיבור הגדול בעולם: "צריך גיבור שיביא את כל הטוב שאפשר/ עם ראש של מחשב/ וגם כוח בלב/ ושרירים של ברזל וחשמל".

המילה מחשב היא מן השורש חש"ב. זהו שורש חשוב מאוד, ובין היתר גם המילה חשוב באה ממנו. 'חשוב' זה מה שאנשים מחשיבים, חושבים עליו ומתייחסים אליו. מחשבה היא מה שעובר בראשנו. יש מילים רבות בשורש הזה שקשורות למספרים. המילה חשבון מופיעה בתנ"ך: "אַחַת לְאַחַת לִמְצֹא חֶשְׁבּוֹן" (קהלת ז 27), כלומר אם מחברים אחד ועוד אחד, אפשר להגיע לסיכום הסופי.

היום נהוג ללכת לבית הספר או לעבודה עם מחשבון. מחשבון אינו מחשב קטן, אלא מכשיר אלקטרוני לחשב חישובים מסובכים. לפני שהיו מחשבונים נהגו לחשב חישובים באמצעות חשבונייה, שבה העבירו חרוזים מצד לצד.

מן המילה מחשב יצרו גם פועל, למחשב, ושם תואר, ממוחשב. היום תחומים רבים בחיים שלנו ממוחשבים, כלומר אנו מנהלים אותם ויודעים מה קורה בהם באמצעות מחשב. גם מן המילה חשבון נוצר פועל. לחשבן פירושו לחשב, לסכם מספרים. למילה חשבון גם משמעות של טענות או כעס שיש לנו על משהו שמישהו אחר עשה לנו, להתחשבן פירושו לזכור מה מישהו אחר עשה לנו ולגמול לו. בדרך כלל כדאי לשכוח חשבונות כאלה ולפתוח דף חדש, אבל לא תמיד קל לנו לעשות את זה. מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020