מָטוֹס

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מטוס הוא כלי תחבורה שטס באוויר. היום כל אחד טס במטוסים ומכיר אותם, אבל לפני מאה שנה לא היו עדיין מטוסים, זוהי המצאה חדשה באופן יחסי. כשהחלו המטוסים הראשונים מצאו להם בעברית מילים שקשורות במילה אוויר. בחרו במילים האלה כי המטוס טס באוויר, ומעוד סיבה. באנגלית מטוס הוא airplane ובצרפתית avion ולכן בחרו בעברית את המילה אווירון, כי היא דמתה למילים בשפות אחרות. יש ויכוח אם המילה אווירון חידש אליעזר בן יהודה, או הבן שלו, איתמר בן אב"י.

בשנת 1928 היתה ישיבה של ועד הלשון. ועד הלשון היה המוסד שהחליט החלטות על השפה העברית, ואחרי קום המדינה הפך להיות האקדמיה ללשון העברית. בישיבה הזו חיים נחמן ביאליק, שחידש הרבה מילים, הציע מילה חדשה במקום אווירון: מטוס. הוא גם הציע לקרוא לפעולה שעושה המטוס טיסה, למי שמוביל את האווירון טייס, ולקבוצה של אווירונים, טייסת. ביאליק הציע את המילה לפי פועל שמופיע בתנ"ך: "כְּנֶשֶׁר יָטוּשׂ עֲלֵי אֹכֶל" (איוב ט 26). ההצעות של ביאליק התקבלו, ומאז משתמשים בשתי המילים, אווירון ומטוס, אבל היום מה שמקובל הוא בעיקר מטוס.

גם על האווירון וגם על המטוס נכתבו שירים. שיר ידוע שילדים אוהבים לשיר הוא "רד אלינו אווירון/ קח אותנו למרום/ נתרומם על ראש עצים/ ונהיה כציפורים".  לאה נאור כתבה שיר לתוכנית "פרפר נחמד", ובו היא שואלת איפה נמצאת המדינה: "אולי על מטוס בשמיים/ אולי בין עלי שושנה./ אז מי יספר ויגיד לי/ איפה נמצאת המדינה?"

לאונייה גדולה מאוד שעליה יכולים מטוסי קרב לנחות קוראים נושאת מטוסים. יש גם מטוסים שאין להם טייס, ומכוונים אותם מן הקרקע. הם משמשים בעיקר למטרות של ריגול, וקוראים להם בראשי תיבות מל"ט, מטוס ללא טייס, או מזל"ט, מטוס זעיר ללא טייס. לכלי משחק שטס בלי טייס באמצעות האוויר או מנוע קטן קוראים טיסן. גם את המילה הזו חידש חיים נחמן ביאליק. מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020