מָקוֹר

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מקור הוא נקודה או מקום שממנו משהו מתחיל. כאשר אנו מבקשים לדעת היכן נולד רעיון מסוים, היכן התחילו לעשות משהו שממנו לומדים אנשים אחרים, אנחנו הולכים אל המקור, או חוזרים למקורות.

המילה מקור מופיעה בתנ"ך, והפירוש שלה הוא מעיין, מקום שממנו מתחילים לזרום מים. השורש של המילה הוא קו"ר, שפירושו לחפור. הנביא ירמיהו מדבר בשם אלוהים ואומר: "אֹתִי עָזְבוּ מְקוֹר מַיִם חַיִּים לַחְצֹב לָהֶם בֹּארוֹת בֹּארֹת נִשְׁבָּרִים אֲשֶׁר לֹא יָכִלוּ הַמָּיִם" (ירמיהו ב 13). ירמיהו משתמש גם בביטוי היפה "עיני מקור דמעה", כאילו העין הבוכה היא המקום שממנו פורץ מעיין של דמעות. לנחלים ולעיינות שמהם מתחיל לזרום נהר הירדן אנחנו קוראים מקורות הירדן. כאשר הקימה מדינת ישראל חברה שתעסוק במים של ישראל ותדאג שיגיעו מים לכל מקום קראו לה מקורות.

כשמדברים היום על המילה מקור מתכוונים בדרך כלל לדברים הקשורים במחשבה או בידע. עיתונאים הם אנשים העובדים בעיתון ומביאים מידע על מה שמתרחש. כדי לקבל מידע הם זקוקים למקורות, אנשים שימסרו להם את המידע. אדם שממנו מגיע המידע נקרא מקור ראשון, ויש גם עיתון שבועי בשם זה בישראל. מקור שסומכים על המידע שהוא נותן נקרא מקור יודע דבר, ואם הוא איש חשוב ומרכזי הוא נקרא מקור בכיר.

בישראל כותבים ספרים ומחזות רבים, יוצרים סרטים ותוכניות טלוויזיה. ליצירות שנוצרות בישראל קוראים ספרי מקור או תוכניות מקור. בכך מתכוונים שהם לא נוצרו בחוץ לארץ, אלא שנקודת ההתחלה שלהם היא כאן, בישראל.

התרבות היהודית והישראלית קשורה בדרכים רבות לספרים וכתבים שנוצרו בדורות קודמים, כמו התנ"ך, המשנה, התלמוד ועוד לאורך כל הדורות. אלה הם המקורות של התרבות שלנו, והם נקראים גם מקורות היהדות.

בשפה העברית יש חלק דיבור שנקרא מקור. זוהי הצורה הכללית ביותר של הפועל. למשל, לפועל ללמוד יש הרבה נטיות: אני למדתי, אתה תלמד והוא לומד. אבל הצורה הכללית היא לָמוֹד. כאשר מוסיפים למקור את האות ל' מתקבל שם הפועל, ללמוד.

יש מילה הנשמעת בדיוק כמו המילה מָקוֹר, אבל היא שונה ממנה מאוד וכותבים ומנקדים אותה אחרת, מַקּוֹר. לעופות יש מקור, שהוא בדרך כלל מחומר קשה ובצורה מחודדת. המילה הזו היא בשורש נק"ר, כי הציפור מנקרת בעזרת המקור. המקור של המילה הזו הוא בארמית, במילה מקורא, אבל את המילה העברית מַקּוֹר חידש אליעזר בן יהודה. צורת הרבים של מָקוֹר היא מְקוֹרוֹת, ושל מַקּוֹר – מַקּוֹרִים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020