מִקְלָט

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מקלט הוא חדר או כמה חדרים בבניין שאליהם צריך לרוץ כאשר יש אזעקה או מצב מסוכן. בדרך כלל המקלט נמצא בקומת המרתף של הבניין, כי זהו המקום המוגן ביותר. לפני קרוב לעשרים שנה היתה בישראל מלחמת שבה נפלו טילים על בתים בישראל. אז החל ויכוח, האם כאשר יש אזעקה צריך לרדת למקלט או להישאר בבית. אחרי המלחמה הזו החליטו שבכל בית צריך להיות חדר מוגן. לחדר כזה קורים ממ"ד, ראשי תיבות של "מרחב מוגן דירתי".

המילה מקלט מופיעה בתנ"ך, והיא קשורה בדרך כלל למצבו של אדם שרצח מישהו אחר בלי שהתכוון, בשגגה. כדי למנוע מהאנשים סביבו להרוג אותו בתור נקמה או עונש, מותר לו לברוח לכמה ערים שבהן אזור לפגוע בו. לערים האלה קוראים ערי מקלט. הכוונה בביטוי הזה היא שאלה ערים שמוכנות לקלוט את הרוצח בשגגה, לקבל אותו. מהביטוי הזה, עיר מקלט, נוצרה המילה מקלט במשמעות של היום.

המילה מקלט חשובה מאוד בהיסטוריה של הציונות. בסוף המאה ה-19 יהודים באירופה הרגישו לא מוגנים, וחיפשו מקום שיהיה בשבילם מקלט, כדי שלא יפגעו בהם. מנהיגי הציונות אמרו שהם רוצים להקים מקלט לעם היהודי. כשהתברר שקשה לקבל מקלט בארץ ישראל, העלו הצעה שבינתיים יהודים יקימו מדינה באוגנדה שבאפריקה. להצעה הזו הם קראו מקלט לילה, מקלט לזמן קצר.

לפעמים אדם שנמצא בצרה או חש עצב רב מחפש מקלט אצל אדם אחר, מקום שיוכל להרגיש בו מוגן ובטוח. באחד השירים הידועים של ביאליק, שגם חיברו להם מנגינה, הוא כותב: "הכניסיני תחת כנפך/ והיי לי אם ואחות/ ויהי חיקך מקלט ראשי/ קן תפילותי הנידחות".

השורש של המילה מקלט הוא קל"ט. מן השורש הזה נקלטו מילים רבות. חלק מהן קשורות לארץ ישראל. כאשר מגיעים עולים חדשים למדינת ישראל צריך לעזור להם, לתת להם דירות ועבודה וללמד אותם עברית. לעזרה הזו קוראים קליטה, כלומר קבלה תוך כדי עזרה, ויש גם שר מיוחד למטרה הזו הנקרא שר הקליטה.  לאנשים שמגיעים למקום חדש או לעבודה חדשה, ובוודאי לארץ חדשה, יש חבלי קליטה, קשיים ודאגות מפני שאינם מכירים את המקום החדש ואינם רגילים אליו. למחנה הצבאי שבו מקבלים חיילים חדשים המגיעים לצבא קוראים קֶלֶט.

גם בתחומים של מוזיקה וקול מדברים על קליטה, כלומר קבלה ויכולת לשמוע קולות המגיעים מרחוק, ממש כמו שאנו קולטים את העולים החדשים הבאים מרחוק. כאשר בעת מלחמה או אימונים מדברים בקשר אלחוטי נהוג לומר: "אני קולט אותך, עבור", כלומר אני מקבל את מה שאמרת לי, אני שומע היטב. בעבר נהגו לשמוע מוזיקה ממין צלחת עגולה גדולה עשויה מחומר בשם ויניל, וקראו לה תקליט, כי הוא קולט קולות ומעביר אותו. מכשיר רדיו נקרא מַקְלֵט, וסרט מגנטי המאפשר לשמוע מוזיקה נקרא קַלֶּטֶת. כאשר רוצים לשמור קולות כדי להשמיע אותם מאוחר יותר, אנחנו מקליטים אותם באמצעים שונים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020