מַרְבָד

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

מרבד הוא משטח המונח על הרצפה, בדרך כלל לצורכי קישוט, ונקרא גם שטיח. אין הבדל במשמעות בין 'מרבד' ו'שטיח', אבל המילה מרבד נחשבת מילה גבוהה יותר ומיוחדת יותר.

המילה מרבד מופיעה בתנ"ך פעמיים. בספר משלי כתוב: "מַרְבַדִּים עָשְׂתָה לָּהּ שֵׁשׁ וְאַרְגָּמָן לְבוּשָׁהּ" (משלי לא 22). רש"י מפרד את המילה מרבדים: מצעות נאות למיטה.

כאשר עלו יהודי תימן לארץ ישראל לאחר קום המדינה הביאו אותם במטוסים, וקראו בשני שמות למבצע הזה. שם אחד היה "על כנפי נשרים", מספר יחזקאל. השם השני היה "מרבד הקסמים". 'מרבד הקסמים' הוא שטיח אגדי שבאמצעותו ניתן לרחף ממקום למקום, והוא נקרא באנגלית magic carpet. בעברית קוראים לו גם  שטיח מעופף. אנחנו מכירים את מרבד הקסמים המעופף בעיקר מסיפורו של אלדין ב"אגדות אלף לילה ולילה", אך הוא מצוי בתרבויות שונות, וקשור בכמה אגדות גם למלך שלמה. לפעמים נוף יפה שיש בו שדות ויערות נראה כמו מרבד יפה. ב"שיר בוקר" שכתב נתן אלתרמן כתוב: "נלבישך שלמת בטון ומלט/ונפרוש לך מרבדי גנים/ על אדמת שדותייך הנגאלת/ הדגן ירנין פעמונים".

השורש של המילה מרבד הוא רב"ד. מן השורש הזה אנו מכירים את המילה רובד, שפירושה שכבה. זו יכולה להיות שכבה של אדמה, המונחת על שכבה אחרת. זו יכולה להיות גם שכבה שקשורה בתרבות. למשל, בעברית יש ארבע תקופות של השפה, ולכל אחת מהן קוראים רובד. הרובד הקדום הוא התנ"ך או לשון המקרא, השני לשון חכמים, השלישי לשון ימי הביניים, והרובד של היום הוא העברית החדשה, שבה אנו משתמשים ברבדים הקודמים. גם בחברה יש שכבות שונות, לפי המצב הכלכלי או החברתי של האנשים. חברה שיש בה שכבות רבות נקראת חברה מרובדת, שיש בה 'ריבוד חברתי'.

המילה הנרדפת, שטיח, באה מן המילה שֶטַח. בבתים רבים יש שטיח מקיר לקיר, כלומר שטיח על כל הרצפה. כאשר אנו מנסים להתעלם מבעיה במקום לפתור אותה אומרים שאנו מטאטאים אותה מתחת לשטיח. אפשר גם לומר, שאנו מטאטאים אותה מתחת למרבד.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020