משפט

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

המילה "משפט" מספרת על אחד התחום החשובים ביותר של החברה האנושית, גם בימי קדם וגם היום. המשפט מאפשר לקיים חברה בצורה צודקת והוגנת, למנוע מפושעים ואנשים אלימים לעשות כל מה שנראה להם, ולשמור על חוקי המדינה.

בתנ"ך המילה משפט מופיעה יותר מ-400 פעמים. האדם המנהל את המשפט נקרא שופט, אבל בתנ"ך הוא לא רק עסק בשיפוט, אלא היה המנהיג של העם. המשפט המפורסם ביותר בתנ"ך הוא משפט שלמה, שבו היה המלך צריך לפסוק למי שייך תינוק ששתי אימהות רבות עליו. מאז הביטוי "משפט שלמה" מתאים למצבים רבים בחיים, שבהם צריך להחליט החלטות קשות.

בתי המשפט במדינה בנויים במין מדרגות. במדרגה הראשונה נמצא "בית משפט השלום". משפטים מסובכים או מי שאינו מסכים להחלטת בית משפט השלום ומגיש ערעור מופיעים בפני "בית משפט מחוזי". הגבוה מכולם הוא "בית המשפט העליון", שנקרא גם "בית הדין הגבוה לצדק", או בראשי תיבות: בג"ץ. התפקיד של הבג"ץ הוא לדאוג שאנשים לא ייפגעו מהחלטות של השלטון.

יש גם משפטים שאינם נערכים על ידי המדינה. למשל, כאשר מנהיג פועל בצורה שלא כולם מסכימים לה אומרים שהוא יעמוד "למשפט הציבור", בבחירות. בתקופת המלחמה שפטו חיילים שברחו או התנהגו בצורה לא נאותה ב"בית משפט שדה". בארצות הברית היו מקרים שבהם נרצחו אנשים חפים מפשע על ידי המון אנשים ולא בבית משפט. למקרים האלה קוראים "משפט לינץ'".

למילה "משפט" יש משמעות חשובה גם בשפה. משפט הוא קבוצת מילים המביעה רעיון שלם. מה הקשר בין המשפט בבית המשפט לבין המשפט בשפה? בספר ירמיהו כתוב "צַדִּיק אַתָּה ה' כִּי אָרִיב אֵלֶיךָ, אַךְ מִשְׁפָּטִים אֲדַבֵּר אוֹתָךְ", כלומר, המשפט נעשה באמצעות דיבור. הראשון שקרא לפסוק או קבוצת מילים משפט היה הרמב"ם: "וכלל הדיבור המורכב מהסיפור והמסופר ממנו ... ייקרא משפט". גם שפות אחרות קושרות בין המשפט לבין השפה. למשל, פסק דין נקרא באנגלית sentence, וזאת גם המילה עבור משפט בשפה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020