מִשְׁקָל

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

משקל הוא ציון הכובד של גוף כלשהו. הציון ניתן לפי מידות כמו קילוגרם או טון, ואנו יודעים מהו משקלו של דבר באמצעות כלים כמו מאזניים או כלי שקילה חשמלי. היום נוהגים לקרוא גם למאזניים או לכל כלי שקילה 'משקל', ובתלמוד קראו משקל לאבן ששימשה לשקילה.

מי שיש לו משקל רב, באופן יחסי למה שמקובל, הוא כבד משקל, או בעל משקל. על אדם שמן אומרים שיש לו עודף משקל. במקצועות שבהם המשקל של הגוף חשוב, כמו אִגרוף או היאבקות, קובעים דרגות שונות של משקל. המשקלים הקלים ביותר הם משקל זבוב, משקל נוצה וגם משקל תרנגול.

מי שטס בחלל מרגיש שהוא אינו כבד כלל, הוא נמצא במקום של חוסר משקל, ויכול לרחף בחללית או לצאת ממנה ולרחף בחלל. זה אומר שהמשקל תלוי בכוח המשיכה של האדמה. ככל שאנחנו נמשכים יותר לאדמה, כך המשקל שלנו גבוה יותר.

השורש שק"ל שממנו נגזרה המילה משקל נמצא בשפות שמיות רבות, וגם נגזרו ממנו מילים רבות. למשל, המטבע שאנו משתמשים בו היום במדינת ישראל, שֶקֶל, הוא שם של מטבע עתיק.  השם קשור לכך שבזמן שמוכרים וקונים שוקלים את הסחורה. מכאן גם הביטוי בארמית שקלא וטריא, שפירושו ויכוח על מחיר, תהליך של קנייה ומכירה. הקשר בין משקל לבין שקל מופיע בתנ"ך: "וּמַאֲכָלְךָ אֲשֶׁר תֹּאכֲלֶנּוּ בְּמִשְׁקוֹל עֶשְׂרִים שֶׁקֶל לַיּוֹם מֵעֵת עַד עֵת תֹּאכֲלֶנּוּ" (יחזקאל ד 10).

למילה משקל יש משמעות גם בתחומים שאינם קשורים בחפצים. לפעמים אנחנו קובעים משקלמוזיקלי, כלומר מידה של מילים וצלילים. לכן יש גם במוזיקה וגם בשירה משקלים, צורות קבועות שלפיהן כותבים אל השיר או את המנגינה. גם בשפה יש משקל. משקל זו הצורה הקבועה שיש למילים בשפה העברית. למשל, למילים כמו מחלוקת, משכורת או מלכודת יש משקל דומה: משקל מַקְטוֹלֶת.

באוזן שלנו יש איבר קטן שנועד להגן על שיווי המשקל. הוא שומר שלא ניפול כל הזמן, שנוכל ללכת זקופים. שיווי משקל הוא תכונה חשובה לא רק לגוף שלנו אלא גם בחברה, בלימודים ובכלכלה. כאשר אדם מתרגז מאוד על משהו אומרים שהוא יצא משיווי המשקל. אם הוא מדבר בצורה שקטה וחושב לפני שהוא עושה משהו אומרים שהוא שקול, ושיש לו שיקול דעת. כאשר אדם מסוים משפיע על הסביבה ומקשיבים לו אנו אומרים שיש לו משקל רב, גם אם הוא איש רזה ולגוף שלו אין הרבה משקל.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020