משקפיים

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

משקפיים הם כלי המסייע לאנשים שהראייה שלהם אינה מושלמת לראות בצורה חדה. אנשים רבים זקוקים למשקפיים, ובלעדיהם הם לא רואים את המתרחש בסביבה בצורה חדה וברורה. משקפיים הן עדשות קמורות או קעורות, והשתמשו בהם כבר לפני מאות שנים. בעברית נתנו לכלי הזה שמות שונים הנשמעים היום קצת מוזרים. הנה כמה מן השמות שניתנו למשקפיים במאות האחרונות: כלי זכוכית, מראות, מראות זכוכית, כלי מחזה (כלומר כלי ראייה), זכוכיתיים, בתי עיניים וגם רואותיים. הביטוי בתי עיניים מזכיר את הביטוי בתי ידיים, שהוא שם שנתנו פעם לכפפות.

בשנת 1890 כתב מורה מהעיר גרודנו שברוסיה הלבנה בשם חיים לייב חזן מאמר על המילים השונות האלה, והוא הציע הצעה חדשה: משקפיים. ההצעה הזו מצאה חן בעיני האנשים שדיברו בעברית, ומאז המכשיר הזה נקרא משקפיים. חזן הסביר שהוא בחר בשם משתי סיבות. סיבה אחת, היא השורש שק"ף. בתנ"ך השקיף פירושו הביט על משהו מלמעלה, ועד היום  משקיף הוא אדם שמסתכל ובוחן דברים. הסיבה השנייה היא המילה היוונית skopeo שפירושה להסתכל, והיא דומה למילה משקפיים. מן המילה הזו אנחנו מכירים מילים לועזיות שקשורות בהסתכלות, כמו טלסקופ ומיקרוסקופ.

בן יהודה אהב את המילה משקפיים, והיא נתנה לו רעיון. הוא המציא מילה חדשה: מִשְׁקֶפֶת. בהתחלה המילה הזו שימשה עבור טלסקופ, אבל אחר כך שינו את המשמעות שלה והיא שמו של מכשיר שמסתכלים דרכו כדי לראות הופעה או אירוע בצורה מוגדלת, למשל, בתיאטרון.

על המשקפיים נכתבו שירים וסיפורים. בשיר שכתבה רבקה דווידית היא מתארת מה אפשר לעשות בעשר אצבעות: "עשר אצבעות לי יש/ כל דבר בונות הן/ שובך ויונים בו שש/ גור גור גור הומות הן./ הנה בית לי קטן/ בו כסא וגם שולחן/ משקפיים עגולים/ לי בקצה החוטם". נתן אלתרמן כתב שיר בשם "משקפיים ורודים". אנחנו נוהגים לומר שאת העולם אפשר לראות בשתי צורות: במשקפיים ורודים, כלומר לחשוב שהכול תמיד יפה וטוב; או במשקפיים שחורים, כלומר לחשוב שהכול גרוע ועצוב.

מן המילה משקפיים נוצר גם שם תואר: ממושקף, אדם שיש לו משקפיים. ילדים נוהגים לפעמים ללגלג על ילד עם משקפיים, למרות שחובשים משקפיים כי זקוקים להם. לילדים שחובשים משקפיים קוראים, למשל, אבו ארבע, שפירושו בערבית אבא של ארבע, כי משקפיים הם כאילו עוד זוג עיניים. פעם קראו לילד עם משקפיים משקָפופר, או קָסוֹקֶר, שפירושו ביידיש פוזל.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020