נָבִיא

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

נביא הוא אדם בעל כוחות מיוחדים, המסוגל לחזות את העתיד. בספר דברים (יג 2) נכתב: "כִּי יָקוּם בְּקִרְבְּךָ נָבִיא אוֹ חֹלֵם חֲלוֹם, וְנָתַן אֵלֶיךָ אוֹת אוֹ מוֹפֵת". כלומר, הנביא אומר דברים שראה בחלומו, והעם מאמין שהדברים הועברו אליו על ידי כוח עליון. לכן ביהדות מפרידים בין נביא אמת, שקיבל על פי האמונה השראה מאלוהים, לבין נביא שקר, שבודה את הדברים.

הנביאים ביהדות לא רק חזו את העתיד, אלא בעיקר קראו לעם להתנהג בצורה טובה, מוסרית. בדרך כלל הם נתקלו בהתנגדות דווקא מפני שאמרו את האמת. ההוגה הציוני החשוב אחדהעם הבדיל במאמר בין 'כוהן' לבין 'נביא'. הוא כתב שהכוהנים מנהלים את החיים שלנו, אבל עלינו להקשיב דווקא לנביאים, כי הם אומרים את האמת. לכן גם אומרים על אדם שאומר דברי ביקורת קשים שהוא נביא זעם. כיוון שלאנשים קשה לשמוע את האמת על עצמם, נהוג לומר, בעקבות הברית החדשה, אין נביא בעירו, כלומר, פעמים רבות מעריכים את הנביא יותר במקומות רחוקים מאשר במקום שבו הוא חי.

הנביאים היו חשובים מאוד במקרא, ואחד משלושה הקבצים של התנ"ך נקרא נביאים. בחלק השני בקובץ הזה, הנקרא נביאים אחרונים,  מופיעים חמישה עשר נביאים. גם בחלקים אחרים של התנ"ך מוזכרים נביאים, וביניהם אליהו הנביא, שעלה בסערה השמיימה, ויש אמונה שהוא יחזור לארץ. לכן אנו שרים בפסח: "אליהו הנביא, אליהו התשבי, במהרה יבוא אלינו עם משיח בן דוד". היום, כאשר מבקשים ממישהו לחזות את העתיד, למשל, לומר מי ינצח במשחק כדורגל, נהוג לענות במשפט מן התלמוד: "מאז  שחרב בית המקדש לא ניתנה הנבואה אלא לשוטים".

המילה נביא קיימת בצורה דומה גם בערבית, נבי. מקומות שונים בארץ נקראים בערבית על שמם של נביאים. למשל, נבי מוסא, כלומר, הנביא משה, באזור יריחו, ונבי סמואל, קבר שמואל הנביא לפי המסורת, באזור ירושלים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020