סַנְדָּל

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

סנדל הוא סוג של לבוש או של נעל שאנו לובשים על הרגל. בדרך כלל הסנדל פתוח וקל יותר מנעל, והוא מתאים לקיץ יותר מאשר לחורף. בישראל אוהבים מאוד ללכת בסנדלים, כי ישראל היא ארץ חמה רוב השנה. נעמי שמר כתבה בשיר "שש עשרה": "בסנדלים על גשר הירקון, שניהם בג'ינס ובטריקו".

המילה סנדל מופיעה כבר במשנה ואחר כך בתלמוד. יש הלכות רבות הקובעות מתי יש לנעול סנדלים. במשנה כתוב: "יום הכפורים אסור באכילה ובשתייה וברחיצה ובסיכה ובנעילת הסנדל" (יומא ח א). סנדל בתלמוד הוא גם מין מתקן ששמים לבעלי חיים, בעיקר פרות, על הרגל.

המילה סנדל היא מילה יוונית שהשתמשו בה גם בלטינית. המילה הזו מופיעה גם בשפות אחרות, שהשפה היוונית העתיקה השפיעה עליהן, ולכן סנדל בעברית והמילה sandal באנגלית או בגרמנית זו ממש אותה מילה.

יש כל מיני סוגים של סנדלים. בישראל אוהבים ללכת עם סנדלים שיש להם שתי רצועות עור, וקוראים להם סנדלים תנ"כיים, כי בציורים מתקופת התנ"ך אנשים הולכים עם סנדלים כאלה. יש סנדלים מפלסטיק שנקראים סנדלי אילת, כי הם הגיעו לארץ מאוניות שעגנו בנמל אילת.

לאדם שמתקן נעליים קוראים סנדלר. זה קצת מוזר, כי הסנדלר מתקן בעיקר נעליים ולא רק סנדלים. המילה הזו, סנדלר, הגיעה גם היא מהיוונית העתיקה. אדם שמתקן נעליים נקרא בשפה הזו סנדלריוס, ולכן הוא נקרא בעברית סנדלר. פעם נהגו לסיים שמות של בעלי מקצוע עם האות ר'. לאדם שמוכר סמרטוטים קראו סמרטוטָר, ולאדם שמצלצל בפעמונים קראו פעמונָר. נוהגים לומר כי הסנדלר הולך יחף. כלומר, דווקא לאדם שעוסק במקצוע או בעניין מסוים חסרים בבית הדברים שבהם הוא עוסק.

סנדל איננו רק חפץ שלובשים על הרגל. סנדל הוא גם שם של דג. הדג הזה נקרא כך כי הוא שטוח כמו סוליה של סנדל. באנגלית הוא נקרא דג סול, כי sole  פירושו באנגלית סוליה. יש גם יצור זעיר חד תאי שנקרא סנדלית, והוא נקרא כך כי הוא שטוח כמו סוליה של סנדל.

בעיר דֶנְוֶור בקולורדו שבארצות הברית המציאו מתקן מברזל שמניחים סביב גלגל של מכונית שעומדת במקום חניה אסור. גם בישראל הכניסו את הסנדלים האלה לשימוש, והם נקראים סנדלי דנוור. מאז, כאשר אנו מונעים ממישהו אחר לעשות מה שהוא רוצה, או לזוז לאן שהוא רוצה, נאמר שאנחנו מסנדלים אותו.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020