סְפִינָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

ספינה היא כלי שיט. יש ספינות בגדלים שונים, אבל בדרך כלל אנחנו מבדילים בין ספינה לבין סירה, שהיא כלי שיט קטן יותר. אונייה היא מילה נרדפת לספינה. בדרך כלל ספינות גדולות מאוד נקראות היום אוניות.

המילה ספינה מופיעה פעם אחת בתנ"ך, בסיפור על יונה הנביא: "וְיוֹנָה יָרַד אֶל יַרְכְּתֵי הַסְּפִינָה וַיִּשְׁכַּב וַיֵּרָדַם") יונה א 5). השורש של המילה הוא ספ"ן. לספון פירושו לכסות. לחלק העליון של הספינה הנמצאת בתוך המים קוראים סיפון, וספינה נקראת כך כי הסיפון מכסה אותה, סופן אותה. בתנ"ך מופיעה המילה סיפון פעם אחת, בספר מלכים א (ו 15), והפירוש שלה הוא שם תקרה, תקרת בית המקדש.

אדם שהמקצוע שלו הוא לעבוד ולהוביל ספינות נקרא סַפָּן. המילה הזו מופיעה במשנה. יש למקצוע הזה גם שמות נוספים: מַלָּח, מילה המופיעה בתנ"ך, וגם 'יורד ים או ימאי. לבית מלאכה שבו בונים ספינות חדשות או מתקנים ספינות קוראים מִסְפָּנָה.

בתקופה שלפני קום המדינה הביאו הרבה עולים שאסור היה להם להיכנס לארץ, באמצעות כלי שיט שונים שנקראו ספינות מעפילים. חלק מהן טבעו בדרך לארץ ישראל. על הספינות האלה נכתבו שירים רבים. באחד מהם, שכתב יצחק שנהר, אנו שרים: " בחשאי ספינה גוששת, ליל שחור, הים זעף, הוי, שמעי, אדמת מורשת, שב אליך בן עייף".

הספינה שטה בים, אבל יש גם ספינות שאינן שטות בים. את הגמל נוהגים לכנות ספינת המדבר, כי הוא בעל חיים היודע ללכת, כאילו לשוט, בחולות של המדבר. אחד מכלי התעופה שהיה פעם נפוץ מאוד הוא צֶפֶּלִין, מין ביצה גדולה המרחפת בשמיים. כשהמציאו את הצפלין קראו לו בעברית ספינת אוויר.

כאשר מתנהלת מערכה או תחרות אנחנו חושבים לפעמים שאנחנו מתקדמים כמו שמתקדמת ספינה. כאשר אין אדם שמתליח להיות מנהיג או מנהל, אנחנו אומרים שזו ספינה בלי קברניט. אם מה שאנחנו עושים הוא דבר מוביל וחשוב, אנחנו קוראים לו ספינת הדגל, כי במלחמות בים בעבר היתה ספינה עם דגל ששטה לפני כל יתר הספינות ובה נמצא המפקד של הקרב. כאשר משהו לא מסתדר וכולם מתחילים לעזוב במקום לעזור, אנחנו אומרים כי העכברים נוטשים את הספינה הטובעת. הביטוי הזה מתבסס על כך שכאשר אונייה מתחילה לטבוע העכברים מרגישים בזה ראשונים ומתחילים לברוח ממנה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020