ספר

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

הספר הוא חלק חשוב מאוד בחיים של כל אדם ובחיי החברה. במדינה קטנה כמו ישראל יוצאים אלפי ספרים כל שנה. אבל מה זה בעצם "סֵפֶר"? יש לכך כמה תשובות. תשובה אחת: זה אוסף הדפים עם כריכה שאנחנו מחזיקים ביד. לזה קוראים היום "עותק", ולכל ספר מודפס יש עותקים רבים. אז אולי הספר הוא השם של כל העותקים, למשל, ספר בסדרת הארי פוטר? למשמעות הזו של הספר אנחנו קוראים "כותָר". ואולי ספר הם המילים והציורים, התוכן של הספר? זו כנראה התשובה הנכונה ביותר.

בעבר לא היו ספרים כמו אלה שאנחנו מחזיקים או קונים היום. עד שהמציאו את מכונת הדפוס במאה ה-15, היו מעט עותקים לכל ספר, והיו כותבים אותם ביד. בתנ"ך ספר פירושו מגילה כתובה, וכן וגם מכתב או איגרת. בספר שמואל ב', בפרשת אוריה החיתי נכתב: "וַיְהִי בַבֹּקֶר, וַיִּכְתֹּב דָּוִד סֵפֶר אֶל־יוֹאָב, וַיִּשְׁלַח בְּיַד אוּרִיָּה".  חז"ל חילקו את התנ"ך ל-39 חלקים, וכל אחד מהם נקרא "ספר": ספר בראשית, ספר ישעיהו או ספר איוב. לכן נקרא התנ"ך גם "ספר הספרים". לחמישה ספרים מיוחדים הם קראו "מגילות", כי היו גוללים את הקלף שעליו נכתב סיפורה של אסתר או של רות המואבייה.

עם ישראל מכונה "עם הספר". היהודים מאוד מתגאים בכך, אבל מי שקרא כך ליהודים הוא דווקא הנביא מוחמד. מוחמד כתב את הספר הקדוש למוסלמים, הקוראן. באחד הפסוקים בקוראן הוא קורא ל"עם הספר", כלומר, ליהודים המאמינים בספר התנ"ך ולבני דתות נוספות, ללמוד גם את הספר שהוא כותב ולהאמין בו.

כולנו הולכים שנים רבות לבתי ספר. מהיכן הגיע השם הזה? הרי בשפות אחרות אין ביטוי דומה ל"בית ספר". רק בעברית. השם הזה ניתן בתלמוד. שם מספרים על ירושלים בתקופת בית המקדש השני. בתקופה הזו היו בירושלים לפי המסופר מאות בתי ספר, ומאות בתי תלמוד. בבית הספר לימדו את ספר התורה, ולמורים שם קראו "סופרים". בבית התלמוד לימדו את המשנה.

יש הרבה סוגים של ספרים ושל ספרוּת. "ספרות יפה" היא ספרים בעלי ערך שיש בהם סיפור. ספרי עיון באים ללמד אותנו על נושא מסוים. ספרי יַעַץ עוזרים לנו בכתיבה ולימוד, כמו מילונים ואנציקלופדיות. יש גם ספרי טיסה, ספרים שקל לקרוא אותם, ולכן הם מתאימים לזמן הפנאי בטיסה.

מן המילה סֵפֶר נוצרו מילים חדשות הקשורות בו, כמו ספרן וספרייה, ספרות וסיפור. גם "מספרים" והפועל "לספור" קשורים בספר, כי בעבר חשבונות ומחשבות היו נחלת אנשים משכילים. לעומת זאת אין קשר בין הספר והסיפור לבין המספרה והתספורת, אבל לפעמים כדאי בזמן התור לסַפָּר לקרוא סֵפֶר טוב.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020