סַקְרָנוּת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

סקרנות היא תכונה שיש לבני אדם שונים, גם לילדים רבים. אדם סקרן רוצה להכיר ולגלות דברים שאינו מכיר, לדעת יותר על דברים שונים.

המילה סקרנות באה מהשורש סק"ר. סקר פירושו הסתכל או ראה. זו מילה חדשה, אבל המילה סקרן מופיעה בלשון חכמים, במדרש, ומסתבר ששם היא נחשבת תכונה לא כל כך חיובית, כאילו אדם סקרן הוא אדם שמנסה לבדוק דברים שאינם שייכים אליו. מסופר על הבריאה של חוה אמנו, שנבראה מצלע האדם, והמדרש שואל מדוע נבראה מהצלע של אדם ולא מאיבר אחר. וכך כתוב: "התבונן מאין לברוא אותה. אמר: לא אברא אותה מן הראש, שלא תהא מייקרת ראשה; לא מן העין, שלא תהא סקרנית; ולא מן האוזן שלא תהא צייתנית; ולא מן הפה שלא תהא דברנית; ולא מן הלב שלא תהא קנאתנית; ולא מן היד שלא תהא משמשנית; ולא מן הרגל שלא תהא פרסנית; אלא ממקום שהוא צנוע באדם" (בראשית רבה יח). בהמשך המדרש מתברר שזה לא עזר, האשה היא כל מה שאלוהים לא רצה שתהיה, והיא גם סקרנית.

היום אנו משתמשים בשורש סק"ר במילים שונות. כאשר עיתונאי יוצא לאירוע חשוב ומספר לקוראים או למאזינים מה קרה בו, הוא מְסַקֵּר את האירוע, כלומר, הוא רואה ומוסר מה ראה. כאשר מנהל או מפקד רוצה למסור פרטים על פעולות שלו הוא עורך סקירה, ומשרד הביטחון גם מוציא עיתון בשם "סקירה חודשית" על מה שמתרחש בצבא.

מן המילה סקרן נולד שורש ופועל חדש: לסקרן, כלומר, לעורר סקרנות, לגרום לאנשים אחרים להתעניין במה שאתה עושה. לשורש כזה, שנולד ממילה שיש לה כבר שורש, קוראים שורש תנייני. יש פתגם באנגלית שמשתמשים בו גם בעברית: "הסקרנות הרגה את החתול". כלומר, החתול אוהב לדחוף את אפו בכל מקום, ובסוף הוא ייפגע מזה, ולכן סקרנות היא לא תמיד דבר טוב. הביטוי הזה כבר מופיע במחזות של מחזאים אנגליים חשובים, כמו ויליאם שייקספיר ובן ג'ונסון.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020