עַתִּיק

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

עתיק הוא דבר ישן, משהו שקרה בעבר הרחוק, לפני שנים רבות. המילה הזו מופיעה בתנ"ך, אך היא מילה ארמית. בספר דניאל, הכתוב רובו בארמית, מופיע הביטוי עַתִּיק יוֹמַיָּא (ז 13), שנקרא גם עתיק יומין. במשפט הזה הכוונה לאלוהים, והכוונה היא שהוא קיים מאז ומתמיד. היום אנו מתכוונים במשפט הזה לכל דבר ישן מאוד.

כשאנו משתמשים במילה עתיק אנו מדברים לעיתים קרובות על היסטוריה רחוקה, ואנחנו קוראים לה הזמן העתיק. לעולם שלפני אלפי שנים אנו קוראים העולם העתיק. בערים רבות בעולם, וגם בארץ ישראל, יש חלק שנשמר שנים רבות וממנו העיר התחילה להתפתח. לחלק הזה אנחנו קוראים העיר העתיקה. בישראל יש עיר עתיקה בירושלים, בעכו, בלוד ועוד. בשיר שכתב מיכאל קשתן הוא מתגעגע למנגינות שהיו פעם: "עוד נשובה אל ניגון עתיק, והזמר ייף ויערב, עוד גביע משומר נשיק, נשיק, עליזי עיניים ולבב".

המילה עתיק היא מן השורש עת"ק. אנו מכירים את השורש הזה מהפועל להעתיק. כשאנו מעתיקים משהו אנו מעבירים אותו ממקום למקום. כנראה שבין המילה עתיק שפירושו ישן לבין הפועל להעתיק יש קשר. כשאנו אומרים שמשהו עתיק אנו אומרים שהוא לא שייך לעולם שלנו, שהוא עבר לעולם שהיה פעם. קשר דומה כזה אפשר למצוא בין המילה עָבָר, הזמן של פעם, לבין הפועל לעבור או להעביר, להזיז משהו ממקום למקום.

בתנ"ך מופיעה מילה דומה מאוד למילה שלנו, והיא המילה עָתִיק. היא מנוקדת בצורה שונה, והפירוש שלה שונה. עתיק בצורה הזו פירושו חזק וגדול. כשאנו אומרים שלמישהו יש הון עָתֵק, אנו מתכוונים שיש לו כסף רב מאוד.

לפעמים אנחנו משמיעים אמרה או פתגם שאיננו יודעים מי אמר אותו ראשון. נהוג לומר עליו שהוא פתגם סיני עתיק, למרות שהוא בכלל לא נוצר בסין. לביטוי הזה יש סיפור. פרד ברנרד, מנהל בחברת פרסום אמריקנית, רצה לפני 90 שנה בערך להדגיש בפני אנשים שעבדו בפרסום את הערך של שימוש בתמונה כחלק ממודעת הפרסומת. הוא אמר להם: "תמונה אחת שווה אלף מילים". כדי לשכנע אותם שזה פתגם חשוב, אמר שזהו פתגם סיני עתיק, למרות שהוא עצמו המציא את הפתגם. מאז האמרה הזאת מושמעת עד היום, וגם הביטוי 'פתגם סיני עתיק' הפך להיות מוכר וחביב.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020