פָּנִים

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

פנים הם הדיוקן שלנו, התווים שיש לעיניים, לאף, לפה, לכל החלק הקדמי של הראש. לכל אדם פנים משלו, תווים מיוחדים, ובאמצעות הפנים אנחנו מכירים אנשים אחרים ויודעים לזהות אותם. בתוכנית פרפר נחמד יש שיר על פנים שכתבה אילנה לופט: " לכל אשר פונים, רואים פנים, פנים, פנים., וזה מזל שלכל אחד, יש פרצוף מאוד מיוחד, כי לו כולם היו דומים לכולם, היה נורא משעמם בעולם".

כאשר שני אנשים נפגשים הם עומדים פנים אל פנים, כלומר, כל אחד רואה את הפנים של חברו. הביטוי הזה נמצא בתנ"ך: "וַיִּקְרָא יַעֲקֹב שֵׁם הַמָּקוֹם פְּנִיאֵל כִּי רָאִיתִי אֱלֹהִים פָּנִים אֶל פָּנִים וַתִּנָּצֵל נַפְשִׁי" (בראשית לב 31).

יש הבעות שונות של הפנים. פנים תמימות מאוד ועדינות נקראות פני מלאך. הבעה של אדם שאינו מרוצה נקראת פנים חמוצות, ואילו לאדם מאושר יש פנים מאירות, ואנו אומרים שאורוּ פניו, או שיש לו מאור פנים. בתלמוד כתוב שצריך לקבל כל אדם 'בסבר פנים יפות', כלומר, לתת לא הרגשה שהוא רצוי.

לא רק לבני אדם או לבעלי חיים יש פנים. המילה הזו התרחבה לדברים רבים ושונים. למשל, לשטח העליון של הים אנחנו קוראים פני הים, כי הוא החלק שאותו אנחנו רואים, ולפיו אנחנו מודדים את הגובה של הרים ועמקים. למה שאנו רואים כשאנו על היבשה אנו קוראים פני השטח, או פני האדמה. כאשר אנחנו מגלים במשהו דברים שונים, אנחנו אומרים שיש לו פנים לכאן ולכאן, ובמדרש כתוב שיש "שבעים פנים לתורה" (במדבר רבה יג), כלומר, אפשר לגלות בה עוד ועוד דברים. 

המילה פנים קשורה לשורש פנ"ה. פנים נקראים כך כי הם פונים לכיוון מסוים. כנראה שזה גם המקור של המילה פְּנִים. כאשר אנו פונים למקום כלשהו אנחנו נמצאים בפנים המקום, בתוכו.

יש עוד ביטויים רבים מאוד עם המילה פנים, וזה מראה כמה המילה הזו חשובה. משוא פנים פירושו שאנחנו מעדיפים אדם מסוים על אדם אחר בלי הצדקה, רק מפני שהוא עשיר וחשוב יותר. אנחנו נושאים אליו את הפנים, ולא אל מישהו אחר. כאשר אנחנו מעליבים מישהו אנחנו מלבינים את פניו, כי בדרך כלל כשאדם נפגע הוא מחוויר והפנים שלו נעשות לבנות. כאשר משהו מאוד לא מצליח והמצב שלנו לא טוב, אנחנו על הפנים, כאילו שנפלנו והפנים שלנו נפגשו באדמה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020