צֶדֶק

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

צדק הוא מצב שבו דברים נעשים לפי מה שראוי מבחינה מוסרית. למשל, כאשר אדם רע שפוגע באנשים נענש אנחנו אומרים שנעשה צדק. בבית המשפט מחליטים החלטות שהמטרה שלהן היא לעשות צדק, כלומר, שכל צד יקבל מה שמגיע לו.

השאלה של הצדק מטרידה מאוד את בני האדם מאז ומתמיד. הסיבה לכך שבהרבה דברים שקורים אין צדק, ולעיתים קרובות אנשים שיש להם כוח וכסף אינם מתנהגים בצורה צודקת. בספר ויקרא כתוב: "מֹאזְנֵי צֶדֶק, אַבְנֵי צֶדֶק, אֵיפַת צֶדֶק וְהִין צֶדֶק יִהְיֶה לָכֶם" (יט 36). כאשר מכרו בשוק מזון או מצרכים אחרים היו שוקלים אותם, ולפעמים הסוחרים היו מרמים במשקל, ולכן בספר ויקרא אומרים שצריכות להיות מאזניים אמיתיות, שלא מרמים בהם, כי לרמות במשקל זה מעשה לא צודק. לכן גם נאמר בספר דברים "צֶדֶק צֶדֶק תִּרְדֹּף" (טז 20), כלומר, תמיד תנסה לעשות דברים בצורה נכונה, טובה ומוסרית.

אדם שעושה דברים בצורה נכונה ומוסרית נקרא צדיק, וזה מראה כמה מחשיבים את הצדק, שלפיו קובעים אם אדם הוא טוב או רע. כאשר נותנים לעניים כסף זה נקרא ביהדות צדקה, כי על ידי הכסף הזה נעשה קצת צדק עם העניים, שאין להם כמעט ממה לחיות. כאשר אדם אומר דברים נכונים אנו אומרים שהוא צודק, וכאשר הוא מנסה להסביר שדבר מה שעשה הוא נכון למרות שאחרים אינם חושבים כך, אנו אומרים שהוא מצטדק. כשאדם עושה דבר נכון, אנו אומרים שהוא עשה אותו בצדק. כשאדם נשבע שאמר את כל האמת ועשה משהו בצורה נכונה, הוא משתמש במילים בהן צדק.

בתי המשפט עוסקים בצדק, ויש אפילו בית משפט גבוה הנקרא בית המשפט הגבוה לצדק. אנשים פונים אליו כשלדעתם נעשה להם עוול, והם מבקשים את עזרתו. לבית הדין הזה קוראים בראשי תיבות בג"ץ, וכאשר אדם רוצה לפנות אליו הוא עותר לבג"ץ. הדיונים בבתי משפט נמשכים זמן רב, לפעמים כמה שנים, ולכן אומרים: טחנות הצדק טוחנות לאט.

סביב השמש סובבים עשרה כוכבי לכת. את רובם הכירו כבר בזמן הקדום, ונתנו להם שמות עבריים. אנחנו מכירים כוכבי לכת כמו שבתאי, כוכב חמה, נגה ומאדים. הכוכב הגדול ביותר במערכת השמש הוא כוכב צדק. השם הזה ניתן לו בתלמוד, כנראה בעקבות שם אשורי עתיק. שם הכוכב הזה ברומית הוא יופיטר, על שם האל החשוב ביותר במיתולוגיה היוונית-רומית ששמו היווני זאוס. האל הזה היה ממונה על החוק והצדק.

אחת השכונות הוותיקות של תל אביב היא נווה צדק. נווה צדק היתה קיימת עוד לפני שהקימו את תל אביב, והצטרפה לעיר מאוחר יותר. השכונה נקראת כך בעקבות פסוק מספר איוב (ח 6), ושם הכוונה שנפש האדם הישר והטוב היא כמו נווה (בית) של צדק.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020