ציונות

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

העיר ראשון לציון מכילה את המילה "ציון". היא נקראת בעקבות פסוק בספר ישעיהו: "רִאשׁוֹן לְצִיּוֹן הִנֵּה הִנָּם, וְלִירוּשָׁלַם מְבַשֵּׂר אֶתֵּן". "ציון" היא גם המילה שממנה נוצר השם של התנועה הלאומית של העם היהודי, הציונות.

"ציון" היא שם מצודה שכבש דוד המלך, שנמצאת מדרום להר המוריה שבירושלים. בעקבות זאת ניתן השם הזה לירושלים כולה, ואחר כך לכל ארץ ישראל. יש ויכוח מה מקור השם. יש כאלה שקושרים אותה לצייה – מדבר, לציוּן – מצבת זיכרון, ואולי לחיות המופיעות בתנ"ך בשם צִיִּים.

למה נבחרה המילה ציון ולא למשל "ארץ ישראל" או "ירושלים" כשם של התנועה הלאומית היהודית? הסיבה היא שציון מציגה את ארץ ישראל כסמל, כחלום. הנביא ישעיהו אומר: "לְמַעַן צִיּוֹן לֹא אֶחֱשֶׁה, וּלְמַעַן יְרוּשָׁלַם לֹא אֶשְׁקוֹט". בספר תהילים נופיע מזמור מפורסם: "עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם־בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת־צִיּוֹן". על ציון חולמים היהודים בגולה. יהודה הלוי כתב "צִיּוֹן, הֲלֹא תִשְׁאֲלִי לִשְׁלוֹם אֲסִירַיִךְ, דּוֹרְשֵׁי שְׁלוֹמֵךְ וְהֵם יֶתֶר עֲדָרָיִךְ". שלום שבזי, משוררה של יהדות תימן כתב: "יוֹם אֶזְכְּרָה צִיּוֹן וַיֶּהֱמֶה לִבִּי".

במאה ה-19 קמו בארצות אירופה ובארצות הברית תנועות של יהודים שבשמן הופיעה המילה ציון: "אחוות ציון", "אוהבי ציון", "בני ציון", "שיבת ציון", "אהבת ציון". הן התאגדו לתנועה בשם 'חיבת ציון'. אחר כך קמה התנועה הציונית, ובשנת 1890 הציע מלומד יהודי מאוסטריה בשם נתן בירנבוים את שמה של התנועה: 'ציונות'.

יש קבוצות והשקפות שונות בתוך הציונות עד קום מדינת ישראל, שהגשימה את החזון הציוני. "הציונות המדינית" האמינה שכדי להקים את מדינת ישראל חשוב בעיקר לפעול בקרב האומות. "הציונות המעשית" האמינה שהכי חשוב ליישב את הארץ, לסלול כבישים ולייבש ביצות. "הציונות הרוחנית" הדגישה את הרעיון על פני המעשים. "הציונות דתית" האמינה שהחזרה לארץ ישראל היא הגשמת ההבטחה של אלוהים בתנ"ך לפיה ארץ ישראל שייכת ליהודים.

במשך הזמן היו רבים שלגלגו על המילה "ציונות", ואמרו על מי שנואם נאומים שהוא "מדבר ציונות". היו היסטוריונים וסופרים שטענו שהגיע הזמן לוותר על המילה ועל הרעיון, כי הרי כבר הקמנו את המדינה. לתפיסה הזו קוראים "פוסט ציונות". אבל רוב הישראלים ויהודים רבים בעולם מגדירים עצמם ציונים, כי הם מאמינים שלעם היהודי מגיעה תנועה לאומית ומדינה משלו.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020