ראשון

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

יש מספרים רגילים שבאמצעותם אנחנו מונים כל דבר: אחת, שתיים, עשר, מאתיים, אלף. ויש מספרים שבאמצעותם אנחנו יוצרים סדר: ראשון, שני, עשירי. למספרים האלה קוראים "מספרים סודרים".

"ראשון" הוא המספר הסודר המתאים לספר הראשון: אחד, או אחת. הוא מופיע בתנ"ך 140 פעמים, ויש לו תפקידים שונים. ראשון הוא מה שבא לפני דבר אחר, בזמן או במקום. בסיפור יציאת מצרים נאמר על חודש ניסן: "רִאשׁוֹן הוּא לָכֶם לְחָדְשֵׁי הַשָּׁנָה". במשנה מופיע הביטוי "אדם הראשון", האדם שלפי האגדה חי בגן העדן. "ראשון" הוא גם הדבר החשוב ביותר. מעניין שדווקא בספר בראשית, שם מופיעים יום שני, שלישי וכדומה, היום הראשון נקרא "יום אחד".  

המקור של המילה "ראשון" הוא הראש, ראשו של האדם. זאת מפני שהראש הוא האיבר הגבוה, האיבר שנמצא מעל כל יתר האיברים. לכן אדם שנמצא מעל לאחרים בתפקיד שהוא ממלא נקרא "ראש": ראש הממשלה, ראש העירייה, ובעבר ראש בית אב או ראש הגולה, האיש החשוב בגולה מסוימת. לפני כמה שנים הוחלט שכאשר אדם העומד בראש הוא אשה, היא תיקרא "רֹאשה". אדם או מוסד מרכזי נקרא גם "רָאשי". הקשר הזה בין איבר בגוף לבין משמעות חדשה שאיננה קשורה בגוף  מקובל מאוד בעברית ובשפות אחרות. לשון ושפה הם איבר, אבל גם השם של תחום הדיבור. "לב" הוא גם כינוי לרגשות בכלל, "יד ימינו" של אדם הוא עוזר קרוב ונאמן.

המילה "ראשון" משמשת בתחומים רבים. "גוף ראשון" הוא כאשר אדם או כמה אנשים מדברים על עצמם: אני, אנחנו. "כינור ראשון" הוא הכינור המוביל בתזמורת, וגם כינוי לאדם מוביל במוסד או תנועה. כאשר מטפלים באדם פצוע או שנתקף במחלה הוא מקבל מיד "עזרה ראשונה". לספרי  התנ"ך שמואל, שופטים ומלכים קוראים "נביאים ראשונים". וכאשר דבר מה מגיע לפני כולם אומרים שהוא "הסנונית הראשונה". מי שלומד מתמטיקה יודע מה זה "מספר ראשוני": מספר שאפשר לחלק אותו רק בעצמו ובאחד.

וכמובן, המילה ראשון מופיעה גם בשם העיר ראשון לציון, בעקבות הנביא ישעיהו: "רִאשׁוֹן לְצִיּוֹן הִנֵּה הִנָּם, וְלִירוּשָׁלַם מְבַשֵּׂר אֶתֵּן". הראשון לציון הוא גם שמו של הרב הראשי האשכנזי במינת ישראל.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020