רַבְגּוֹנִי

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

רבגוני הוא אדם או דבר שיש לו הרבה פנים, שהוא מעניין ועשיר. המקור של המילה הזו הוא בתחום הצבעים. רבגוני הוא דבר שמורכב מהרבה צבעים. אפשר לראות את זה כאשר מפרקים את המילה לשני חלקים. רב פירושו הרבה, המילה רב פירושו גם גדול, חשוב, ולאדם חשוב ביהדות קוראים רב. גון פירושו צבע, ולכן רבגוני פירושו 'שיש לו הרבה צבעים'. אבל אנחנו משתמשים במילה לעניינים רבים ולא רק לצבעים.

רבגוני היא מילה מורכבת. למילה כזו קוראים גם הְרְכֵּב. למשל, המילה קולנוע היא הרכב, היא מורכבת משתי מילים: 'קול' ו'נוע'. יש מילים מורכבות נוספות, הרכבים, המתחילים במילה רב. למשל, רבצדדי הוא דבר שיש לו צדדים רבים, כלומר, אפשר להבין אותו בצורות שונות. רבסבא הוא האבא של הסבא. כלומר, אנחנו נינים של רבסבא, שנקרא גם סבא רבא. לאמא של סבא קוראים רבסתבא, או סבתא רבתא.

יש מילה קרובה, והיא ססגוני. המילה הזו מופיעה בתלמוד, והיא קשורה לצבעים. דבר ססגוני הוא דבר שיש לו צבעים רבים והצורה שלו עליזה ועשירה.

המילה גוון פירושה צבע, אבל המילים גוון וצבע אינן לגמרי זהות. למשל, ירוק הוא צבע, אבל לצבע הירוק יכולים להיות גוונים שונים, גוון ירוק בהיר, או גוון ירוק כהה. כאשר משהו הוא מעניין ויש לו הרבה חלקים שונים זה מזה אנחנו אומרים שהוא מְגוּוָן. אפשר להגיד "התוכנית של יום ההולדת היתה מגוונת". לעומת זאת, כאשר דבר מה  לא מעניין ואין לו מרכיבים שונים, אומרים שהוא חדגוני, כלומר, בעל גוון אחד, ההיפך מרבגוני. לא מזמן נקבעה באקדמיה ללשון מילה חדשה, הֶגְוֵן. פירוש המילה הזו הוא בלועזית וריאציה, כלומר, כשאנו עושים משהו דומה לדבר אחר, עם קצת שינויים, כאילו עם גוון קצת שונה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020