רֶגֶל

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

רגל הוא איבר בגוף האדם. לבני האדם יש ארבעה גפיים: שתי ידיים ושתי רגליים. הרגליים משמשות אותנו להליכה. לכן כאשר אנחנו צועדים למקום כלשהו במקום לנסוע אליו אנחנו הולכים ברגל. הביטוי הזה מופיע בתנ"ך: "הָפַךְ יָם לְיַבָּשָׁה בַּנָּהָר יַעַבְרוּ בְרָגֶל שָׁם נִשְׂמְחָה בּוֹ" (תהלים סו 6).

לבעלי חיים רבים ארבעה גפיים המשמשות להליכה, ולכן יש להם ארבע רגליים. לכן בעלי החיים האלה נקראים הולכי על ארבע. בשיר ריקוד שנקרא "יש לנו תיש" שרים "יש לנו תיש, לתיש יש זקן, ולו ארבע רגליים, וגם זנב קטן". את השיר הזה כתב יצחק אלתרמן, אביו של המשורר נתן אלתרמן.

למילה רגל יש משמעות נוספת. רגל הוא חג יהודי, שבעבר נהגו ללכת בו לבית המקדש. יש בשנה שלושה רגלים: סוכות, פסח ושבועות. בתנ"ך כתוב שצעדו לבית המקדש שלוש רגלים, והכוונה היא שצעדו אליו שלוש פעמים בשנה. לכן נקרא כל אחד מהחגים האלה רגל, והצעידה לבית המקדש נקראה עלייה לרגל. היום בית  המקדש אינו קיים, אבל כאשר הולכים לבקר אדם חשוב או מקום מיוחד, אנחנו אומרים שאנו עולים לרגל.

רגל היא גם מידת אורך. בעבר נהגו למדוד מרחקים באמצעות איברי הגוף, ובאנגלית קבעו שמרחק של שלושים סנטימטר בערך נקרא foot, על פי האורך הממוצע של השוֹק של הרגל. בעברית תרגמו את המידה למילה העברית רגל.

המילה רגל נמצאת בביטויים רבים בעברית. כשמישהו מתחיל לעבוד במקום חדש או לעשות מעשה חדש וההתחלה היא טובה, אומרים שהוא התחיל ברגל ימין, כי רגל ימין נחשבת הרגל החזקה יותר. כאשר אנו עושים משהו בצורה לא רצינית, במהירות, אנו עושים זאת על רגל אחת, כי הרי אי אפשר לעמוד הרבה זמן על רגל אחת. אדם שהפסיד את כל הכסף שלו נקרא פושט רגל. ההסבר לזה הוא שכמבקשים מהאיש הזה את הכסף הוא פושט את הרגל היחפה שלו ואומר: כל מה שיש לי, זה האבק שנשאר לי על הרגל. כאשר אדם מתבלבל ולא יודע מה לעשות אומרים שהוא לא מוצא את הידיים והרגליים.

יש פתגם שאומר, "לשקר אין רגליים". כוונת הפתגם היא שהשקר הוא דבר לא מבוסס ולא יציב, ואחרי זמן מה הוא חייב ליפול ולהתגלות. בעניין הזה יש סיפור יפה במדרש על האות שין. היא נכנסה לני אלהים וביקשה שהוא יברא בה את העולם, שהיא תהיה האות הראשונה בתנ"ך, מפני שהשם של אלוהים, השם המפורש מתחיל באות שין, וגם השם הנוסף, שדי. אלוהים סירב והיא רצתה לדעת למה. אמר לה: "מפני ששווא ושקר שניהם נקראו בך, ושקר אין לו רגליים, אף את אין לך רגליים. אות שאין לו רגליים, איך אברא בו את העולם?" המדרש מתכוון לכך שהאות ש' היא אות שהרגליים שלה הפוכות, מונפות כלפי מעלה, ולכן אין לה רגליים, כמו שלשקר אין רגליים, הוא לא נשאר הרבה זמן אלא מתגלה.

יש מילים נוספות במשקל רג"ל, והן קשורות לרגליים. כאשר משהו נמצא מתחת למשהו אחר, למשל, ליד הר או גבעה, אנו אומרים שהוא נמצא למרגלותיו, כאילו הוא קרוב לרגליים של ההר. מְרַגֵּל הוא אדם שבודק ומביא ידיעות על מה שקורה אצל האויב. המרגלים הראשונים היו אנשים שיהושע בן נון שלח לבדוק מה קורה בארץ כנען, והם הלכו ברגל ובדקו. גם המילה רגיל קשורה לרגל. רגל פירושו פעם, כמו בסיפור על שלוש הרגלים. רגיל הוא מה שקורה כל פעם באותה צורה, ומכאן גם המילים תרגיל וגם הֶרְגֵּל.

 מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020