רְחוֹב

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

רחוב הוא נתיב או דרך שמשמש לתנועה של הולכי רגל ומכוניות. הוא מחולק למדרכה, שעליה הולכים האנשים ברגל, ולכביש, שעליו נוסעות המכוניות. בדרך כלל רחוב מרוצף בלבנים, במרצפות, והכביש בחומר הנקרא אספלט. בשיר "על כפיו יביא" ששרה רבקה זוהר כותב יורם טהרלב: "ברחובנו הצר, גר נגר אחד מוזר, הוא יושב בצריפו, ולא עושה דבר".

המילה רחוב מופיעה בתנ"ך. בסיפור על המלאכים הבאים לסדום מסופר: "וַיֹּאמֶר: הִנֶּה נָּא אֲדֹנַי, סוּרוּ נָא אֶל בֵּית עַבְדְּכֶם, וְלִינוּ וְרַחֲצוּ רַגְלֵיכֶם, וְהִשְׁכַּמְתֶּם וַהֲלַכְתֶּם לְדַרְכְּכֶם. וַיֹּאמְרוּ: לֹּא כִּי בָרְחוֹב נָלִין" (בראשית יט 2). בתנ"ך הפירוש של המילה רחוב הוא כיכר, והוא קשור למילה רָחָב. רחוב הוא מקום רחב. מכאן גם נגזרת המילה רַחֲבָה, שהיא מין כיכר גדולה ורחבה.

יש כל מיני סוגים של רחובות. רחוב ראשי הוא רחוב מרכזי בעיר. 'רחוב הולנדי' הוא רחוב המחבר כמה בתים בשכונה ואין בו מכוניות. בערים רבות יש אזורים שבהם סוגרים את הכביש למכוניות ואנשים הולכים בו בצורה חופשית ויכולים לקנות דברים ולבלות. רחוב כזה נקרא מִדְרְחוב כי הוא רחוב שיש בו רק מדרכה.  מדרחוב היא מילה המורכבת משתי מילים: 'מדרכה' ו'רחוב'.

כשאנו אומרים רחוב אנו מתכוונים לפעמים לא לרחוב ממש, אלא לכל מה שקורה מחוץ לבית. למשל, חתול רחוב הוא חתול שאין לו בעלים, שאין לו בית. ילד רחוב הוא ילד שכמעט אינו נמצא בבית אלא מסתובב בחוץ. יש אנשים שאין להם בית ויש להם שמות שונים. קוראים להם חסרי בית, כי באנגלית הם נקראים homeless. נהוג לקרוא להם גם דיירי רחוב, כי הם בעצם גרים ברחוב.

המילה רחוב היא מהשורש רח"ב. בשורש הזה יש מילים רבות, למשל רוחב, או מרחב. יש מילה מאוד המתארת נוף רחב ויפה: מרחביה. בעמק יזרעאל יש קיבוץ ולידו מושב ושניהם נקראים מרחביה.

רחוב היא שם של עיר בתנ"ך, וגם של מושב בעמק בית שאן. אחת הערים הוותיקות בישראל נקראת רחובות. העיר הזו נקראת על שם הבאר בדרום כנען שחפר יצחק, והוא קרא לה רחובות. בתנ"ך נזכרת גם עיר בארץ אדום שנקראת רחובות הנהר.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020