רכילות

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

כאשר אנחנו מדברים על אנשים אחרים, מספרים מה קורה להם או מחליפים דעות על האופי שלהם ומעשיהם, אנחנו עוסקים ב"רכילות". רכילות יכולה להתקיים בין אנשים שמכירים זה את זה, אבל גם בעיתון ובטלוויזיה, שבהם מספרים סיפורים על אנשים מפורסמים: מה הם אכלו, עם מי הם נפגשו. רכילות אמנם עוסקת בדברים הנראים לא חשובים, אבל היא מעניינת כל אדם. אנחנו אוהבים להציץ לחיים של אחרים ולדבר עליהם.

בתנ"ך ובלשון חז"ל רכילות נחשבת תכונה שלילית. בתנ"ך מי שהולך רכיל מוציא דיבה על אחרים, אומר עליהם דברי שקר. בספר ויקרא נכתב: "לֹא־תֵלֵךְ רָכִיל בְּעַמֶּיךָ", כלומר, לא תדבר דברים לא טובים על אנשים הקרובים אליך. רכילות נקראת גם "לשון הרע", והיא נחשבת חטא כבד.

אדם העוסק ברכילות נקרא גם רכלן, ומי שכותב על רכילות בעיתונים נקרא רכילאי. המילים האלה קשורות למילה אחרת המוכרת לנו, "רוכל". רוכל הוא סוחר נודד, העובד ממקום למקום עם הסחורה שלו. גם רכילות היא מילים ומחשבות נודדות שנאמרות במקום אחר, ועוברות מפה לאוזן וממקום למקום.

אי אפשר ולא נכון לאסור על רכילות, אבל צריך תמיד לזכור שמי שמרכלים עליו הוא בן אדם, לא לפגוע בו, ולהבין שגם אצל מי שאנחנו מדברים עליו דברים לא טובים יש צדדים אחרים.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020