רֵעוּת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

רעות היא קשר ביו שני אנשים. זהו קשר של ידידות קרובה, קשר שבו אנשים מרגישים קרובים אחד לשני, חשובים זה לזה. המילה רעות קשורה למילה רֵעַ, המופיעה בתנ"ך, שפירושה חבר. בלשון חכמים כתוב: "והיה משים שלום ואהבה ורעות בין אדם לחברו" (מסכתות קטנות, דרך ארץ שלום יח). הברכה הזו מקובלת בברכות נישואין, וכך מאחלים לחתן ולכלה שיהיו ביניהם יחסים קרובים וטובים. לכן גם הכלה, האשה, נקראת רעיה, כלומר, הרעה, החברה של הגבר. בשיר השירים נכתב: "הִנָּךְ יָפָה רַעְיָתִי הִנָּךְ יָפָה עֵינַיִךְ יוֹנִים" (א 15).

למילה רעות יש כמה מילים נרדפות, כלומר, מילים שיש להן אותה משמעות. המילים הן חברוּת, ידידוּת ואחווה. אלה מילים נרדפות, אבל אנחנו מרגישים שהן אינן בדיוק אותו דבר. חברות היא קשר חזק יותר מידידות, למשל. רעות דומה לחברות, אבל אנחנו משתמשים בה כדי לומר שהחברות הזו היא משהו מיוחד.

 בתקופת מלחמת השחרור הרבה בחורים צעירים נלחמו למען הקמת המדינה. הקשר ביניהם היה חזק מאוד, ורבים מהם נפלו בקרב. לקשר הזה הם קראו רעות. המשורר חיים גורי כתב שיר וכולם שרו אותו בכל הזדמנות, שנקרא "שיר הרעות": "הרעות נשאנוך בלי מילים, אפורה עקשנית ושותקת, מלילות האימה הגדולים, את נותרת בהירה ודולקת".

גם המילים שדומות למילים ידידות, לברות, רעות ואחווה, הן מילים נרדפות: ידיד, חבר, רע, אח. המילה אח פירושה לא רק בן שנולד לאותם הורים, אלא גם חבר, ולכן אפשר לומר על אדם קרוב, בעקבות ספר תהילים שהוא "רעי כאח לי". להיות בקשר של חברות עם אדם אחר אומר שמתרועעים אתו. על אדם שאוהבים להיות בחברתו אומרים שהוא איש רעים להתרועע. כאשר שתי קבוצות כדורגל משחקות זו נגד זו לא במסגרת של תחרות המשחק נקרא משחק רעים, או 'משחק ידידות'.

בישראל יש בנות רבות שנקראות בשם היפה רעות. רעות הוא גם של יישוב בשפלה. היום הוא חלק מן העיר מודיעין, שנקראת מודיעין מכבים רעות.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020