רָצִיף

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

רציף הוא מסלול שממנו עולים לכלי הרכב. יש רציפים בתחנות של אוטובוסים, בתחנות רכבות או בנמל. בשיר שכתב ירון לונדון הוא כותב על רציף שכבר לא עוברות בו רכבות כמו פעם, והוא עצוב ובודד: "בלב הפרדסים תחנה ניצבת, ועל ידה פסים - פסי רכבת, ועומד רציף ישן, אשר שנים רבות, הוא לא ידע עשן, קטרים ורכבות. רק ציפור לבנה מעל הרציף, ציף ציף מעל הרציף, ציף ציף מעל הרציף".

המילה רציף היא מילה בעברית החדשה, אבל היא מזכירה לנו מילים קדומות יותר באותו שורש. למשל, רצפה, שגם היא שטח שעומדים עליו בבית או מחוץ לבית. את הרצפה, הרציף או המדרכה מרכיבים מאבנים מסותתות הנקראות מרצפות, אבנים שהכינו אותם במיוחד למטרה הזו. אדם שהמקצוע שלו הוא להכין מרצפות ולסדר אותן נקרא רַצָּף, והוא עוסק בריצוף.

בשורש רצ"ף אנו מכירים גם מילים כמו רָצוּף, או רציפות. הפירוש שלהם הוא משהו שנמשך בלי הפסקה. המילה רציף במשמעות הזו היא דבר שנמשך ללא הפסקה או הפרעה. רציף בנמל ורציף במשמעות הזו הן מילים זהות, אבל כנראה אין ביניהן קשר. למילים זהות שאין ביניהן קשר, אלא הן זהות במקרה, קוראים מילים הומונימיות. למילה רצפה יש עוד משמעות: רצפה פירושה גחלת, עץ שממשיך לבעור.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020