רשימה

רוביק רוזנטל | 25 בינואר 2020

המילה "רשימה" קשורה לכתיבה. כאשר אנחנו כותבים דבר מה אנחנו "רושמים" סימנים על הנייר. גם כשאנחנו מציירים בעיפרון, לא בצבעים, אנחנו רושמים, ומה שרשמנו נקרא רישום.

הפועל לרשום מופיע בתנ"ך רק בארמית, בספר דניאל, ופירושו לכתוב. בדניאל מופיעה גם המילה "רשום", מה שכתוב. מהפועל הזה נולדה המילה רשימה. רשימה היא העלאה של משהו על הכתב, פירוט של דברים. למשל: "קיבלתי מאמא רשימה של דברים שצריך להביא מהמכולת", או "על הלוח תלו רשימה של שמות הלמידים שיוצאים לטיול". רשימה היא גם מאמר קצר בעיתון, בדרך כלל מאמר שמתאר חוויה או אירוע. "רשוּמה" היא מילה עברית יפה במקום המילה "פוסט", מאמר קצר שכותבים באינטרנט.

האם "רשם" ו"כתב" הן מילים נרדפות? אנחנו נוהגים להבדיל בין הפעלים האלה. הסופר כתב ספר, ואילו המוכר בחנות רשם רשימה של מוצרים על המדפים. ובכל זאת יותר ויותר שומעים משפטים כמו "ביאליק רשם שיר" או "העיתונאי המפורסם רשם כתבה". כדאי מאוד לא לבלבל בין "רשם" לבין "כתב", אחרת נשכח שיש הבדל גדול בין כתיבה של ספר או מאמר לבין כתיבה של שמות או מצרכים. כדי לכתוב דרושים אנשים בעלי יכולת וכישרון. לרשום הוא פעולה יומיומית. כשרוצים לקנות ולשלם מאוחר יותר אומרים "תרשום לי על החשבון", ובמרכולים יש "קופה רושמת". צריך גם לזכור שיש אומנות חשובה הקשורה לפועל רשם: אומנות הרישום.

מן הפועל לרשום ומן המילה רשימה נולדו כמה מילים חשובות. למשל, "רושם", ההשפעה שיש למה שאנחנו עושים או איך אנחנו מתנהגים על הסביבה, וגם "התרשמות". הרופא נותן ללקוח שלו "מרשם" לתרופות, מהנדסים משרטטים תרשים כשהם מתכננים דבר מה. לרשימות מפורטות של כללים או של דיונים והחלטות קוראים "רשומות". דבר "רשמי" הוא מוסמך ומחייב. המילה הזו נולדה בהשפעת מילה ערבית: רַסְמִי, שגם היא נשמעת בסלנג שלנו.

אז אל תגידו "ביאליק רשם שיר". זה לא יעשה רושם טוב על מי ששומע אתכם. אבל יהיה יפה אם תכתבו רשימה, ובה תפרטו מה אתם חושבים על המילים האלה, כתב ורשם.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020