רֶשֶׁת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

רשת היא מילה שיש לה כמה פירושים, אך במקור היא באה מעולם הדייגים. רשת היא יריעה גדולה שיש בה חורים ונועדה ללכוד דגים. בתנ"ך כתוב: "וּפָרַשְׂתִּי אֶת רִשְׁתִּי עָלָיו וְנִתְפַּשׂ בִּמְצוּדָתִי" (יחזקאל יב 13). בשיר על דג הזהב שכתבה המשוררת לאה גולדברג היא מספרת על הדג הפוחד מהרשת של הדייג: "מפליג ונוסע בים הירוק, הים הוא עמוק והאופק רחוק, הרשת יורדת, הרשת עולה, שוקעת השמש עמוק במצולה".

הצורה של הרשת שיש בה חורים הביאה לכך שהתחילו לקרוא רשת גם לשבכה של חלון, שעשויה ממוטות ברזל, שביניהם יש חורים לכניסת האוויר. גם במשחקי כדור שונים יש רשת. במשחק הכדורגל השער עשוי מרשת המחוברת למוטות. כאשר מובקע שער אומרים כי הכדור ברשת, ועל המבקיע אומרים שהוא הרשית את הכדור. במשחק כדורסל יש רשת סביב טבעת הסל, ומי שהכדור שלו נכנס בלי לגעת בטבעת אומרים שזה "רק רשת". גם בטניס ובכדורעף משחקים עם רשת.

רשת עשויה מחוטים או מוטות המחוברים זה לזה, ולכן התחילו לקרוא רשת גם למערכות מסובכות של דברים שיש ביניהם קשר. למשל, כשמישהו מקים כמה מסעדות עם אותו שם במקומות שונים אומרים שיש לו רשת מסעדות. כאשר אנשים מדברים ביניהם במכשירי אלחוט, למשל, בצבא או במשטרה, הם מדברים דרך רשת הקשר. אדם שיש לו קשרים רבים עם אנשים ומוסדות הוא אדם מרושת.

המערכת הגדולה והחשובה ביותר היום היא האינטרנט. גם האינטרנט הוא רשת גדולה של מחשבים ואתרים שקשורים יחד, ולכן קוראים לה רשת האינטרנט, או בקיצור, הָרֶשֶׁת. האקדמיה ללשון עברית קבעה שם עברי לאינטרנט, שנגזר מהמילה רשת: מִרְשֶׁתֶת.

גם בקרקס יש רשת. כאשר לוליינים עושים תרגילים מסוכנים באוויר. פורשים קרוב לרצפה רשת גדולה, כדי שאם חס וחלילה הם ייפלו הם לא ייפגעו וברצפה וייפצעו. לרשת כזו קוראים רשת ביטחון. יש במדינה אנשים רבים שאין להם כסף מספיק כדי לחיות. כאשר מציעים להם עזרה כספית למקרה שלא יוכלו להסתדר אנו קוראים גם לסידורים האלה ולעזרה הזו רשת ביטחון, ממש כמו בקרקס.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020