תְּעוּדָה

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

תעודה היא מסמך, כלומר, נייר רשמי שמאשר שמשהו הוא נכון ואמיתי. בסוף כל שנה התלמידים מקבלים תעודה, שבה כתוב איך למדו ואיך התנהגו במהלך השנה. כאשר אדם מסיים את הלימודים בבית הספר התיכון, באוניברסיטה או במוסד אחר ללימודים, הוא מקבל תעודה שמאשרת שהוא למד במוסד הזה, וגם אם היה תלמיד טוב ואפילו מצטיין. בשיר "דנה קמה" שכתבה נירית ירון שרה הילדה דנה: "שלום, קוראים לי דנה. אני נמה אני קמה, בתעודה הכל רק טוב מאוד, ותמיד הכל מתוק ורוד".

המילה תעודה מופיעה בתנ"ך. בספר ישעיהו כתוב: "צוֹר תְּעוּדָה חֲתוֹם תּוֹרָה בְּלִמֻּדָי"  (ח 16), ולפי הפסוק הזה אפשר לחשוב שגם בתקופת התנ"ך חילקו תעודות בסוף הלימודים. המקור של המילה הזה הוא עֵד. עד הוא אדם שראה משהו והוא מספר מה ראה, הוא מעיד על מה שהוא יודע. תעודה מעידה על מה שאדם עשה או למד.

יש כל מיני סוגים של תעודות. לאזרח של המדינה יש תעודת זהות, שבה כתוב השם שלו ופרטים חשובים אחרים והוא יכול להראות אותה למי שמבקש לשעת מיהו. כאשר ילד נולד ההורים שלו מקבלים תעודת לידה, שמעידה שהוא נולד בתאריך מסוים ומי ההורים שלו. כאשר מסיימים את הלימודים בבית הספר התיכון, בחטיבה העליונה, ועוברים בחינות בכל מיני מקצועות, מקבלים תעודת בגרות. תעודה כזו קיימת בכל העולם. כשחיפשו בעברית שם לתעודה הזו מצאו לה שמות קצת מצחיקים. לפני 140 שנה קראו לה 'תעודת בישול'. הכוונה לא היתה שהתלמיד למד לבשל, אלא שהוא בשל לצאת לחיים הבוגרים, שהוא מוכן להם. אחר כך הציעו לקרוא לה 'תעודת בר דעת'. בסוף הוחלט לקרוא לה כמו היום, תעודת בגרות.

לפעמים אנחנו משתמשים במילה תעודה למרות שלא מדובר במסמך רשמי. כאשר מישהו עושה דבר חשוב בצורה טובה ויפה, אומרים שזאת בשבילו תעודת כבוד. כלומר, המעשה שעשה מעיד שהוא איש טוב ומכובד. כאשר בן אדם או ארגון עושים מעשים לא טובים או לא נכונים, אומרים שזו תעודת עניות, המעשים שעשו מעידים שהם עניים במעשים ובהצלחות.

תעודה היא שם שקשור גם לתוכניות בקולנוע ובטלוויזיה מסוג מסוים. כאשר מציגים לקהל סרט תעודה, או 'סרט תיעודי', מראים לו דברים שהתרחשו במציאות, כדי שיכיר אותם. בכך מי שעשה את הסרט מעיד על מה שראה לפני הצופים. יש הרבה סרטים שבהם היוצרים של הסרט ממציאים סיפור, בודים אותו. לסרטים האלה לא נקרא, כמובן, סרטי תעודה, או קולנוע תיעודי. אדם שיוצר סרטי תעודה, או שהוא כותב ספרים על דברים שקורים במציאות נקרא מְתָעֵד. הפועל לתעד והשורש תע"ד נוצרו מתוך המילה תעודה.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020