תִּפְאֶרֶת

רוביק רוזנטל | 28 באוקטובר 2014

תפארת היא מילה המתארת יופי מיוחד, יופי שיש בו הוד והדר. במגילת אסתר כתוב: "בְּהַרְאֹתוֹ אֶת עֹשֶׁר כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ וְאֶת יְקָר תִּפְאֶרֶת גְּדוּלָּתוֹ" (א 4). אחשוורוש רוצה להראות לכל האנשים שבאים למשתה כמה הוא עשיר, וכמה הארמון שלו מיוחד. באחד השירים האהובים על ים הכינרת כותב המשורר יעקב פיכמן: "על שפת ים כינרת, ארמון רב תפארת". .

המילה תפארת היא מן השורש פא"ר. אנחנו מכירים בשורש הזה מילים נוספות המביעות גם הן יופי מיוחד, שכולם יכולים לראות אותו ולהתפעל ממנו. בית שיש לו יופי מיוחד כזה הוא בית מפואר. כאשר מכינים את הדברים שיעמדו על הבמה בהצגה אנו קוראים לכך תפאורה, כי אנו 'מפארים' את הבמה, עושים אותה מקושטת ומיוחדת. לאדם שמכין את התפאורה קוראים 'תפאורן'.

אנחנו משתמשים במילה תפארת לא רק כדי לתאר בתים יפים. גם על נוף יפה בטבע אפשר לומר שיש בו תפארת. בשיר העמק, שכתב נתן אלתרמן, הוא כותב: "נומה עמק, ארץ תפארת, אנו לך משמרת". מדי שנה מדליקים משואות, לפידים, ביום העצמאות לכבוד יום ההולדת למדינה. האנשים שנבחרו להדליק את הלפידים מסיימים את הדברים שהם אומרים לפני ההדלקה במילים ולתפארת מדינת ישראל. אפשר להשתמש במילה תפארת גם על בני אדם. בספר משלי כתוב: "תִּפְאֶרֶת בַּחוּרִים כֹּחָם, וַהֲדַר זְקֵנִים שֵׂיבָה" (כ 29).

בתורת הקבלה היהודית יש עשר ספירות. הספירות האלה מתארות את העולמות העליונים, על פי האמונה של הקבלה. שמה של אחת הספירות הוא תפארת. לפי האמונה הספירות כתר, תפארת, יסוד ומלכות שייכות לקו האמצע בעולם הספירות.

בניקוד של המילים בעברית יש במילים רבות דגש. הדגש יכול להיות דגש קל או דגש חזק, ויש לו סיבה שקשורה בחוקים של השפה. יש כמה מילים שיש בהן דגש בלי סיבה שקשורה לחוקי השפה, אלא הוא ניתן רק כדי שהמילים האלה יהיו מודגשות יותר, מיוחדות יותר. לדגש כזה קוראים דגש לתפארת הקריאה. בין המילים שיש בהן דגש כזה: אֵלֶּה, לָמָּה, הֵמָּה, שָׁמָּה, הֵנָּה ועוד.מילים נוספות

אות

25 בינואר 2020

בִיוּש

25 בינואר 2020

דיבור

25 בינואר 2020

חופש

25 בינואר 2020