שאל את רוביק

כל שאלה בכל עניין לשוני תיענה: מקורות מילים וביטויים, תקנות שפה, מילים קרובות, עברית ושפות אחרות ועוד ועוד. השאלה תיענה תוך שבוע או לכל היותר שבועיים במסגרת "שאל את רוביק: שאלות אחרונות". שאלות בדבר מקורם של שמות משפחה ייענו ברצון, אך רק אם תימצא להן תשובה מובהקת או משוערת. עקב עומס השאלות לא נוכל להשיב על יותר משאלה אחת בשבוע, נא לשלוח שאלה אחת בלבד. לקריאת התשובה לחצו על השאלה.
1
יחזקאל כהן שואל/ת: מה מקור המלה ״מישר״ בתור דרגת קצונה בשירות בתי הסוהר?
רוביק עונה:
על פי המקרא המילה קשורה ליושר ולמשפט צדק. בניגוד לכלאי וגונדר הקשורים לפיקוד ולעולם הכליאה, מישר היא מילה מופשטת, ולא נמצא הסבר מדוע נבחרה.
2
ישראל שואל/ת: מה מקור המילה 'האם'? קשורה למילה אם? איך נוצרה?
רוביק עונה:
אִם וכן הַאִם הן מילים מקראיות. אם היא מילת תנאי (אם אשכחך ירושלים – אז תשכח ימיני). האם היא צירוף ה' השאלה+אם, והיא מציגה את מבנה התנאי כשאלה, שיש לה שתי תשובות אפשריות.
3
משה מגן שואל/ת: ידוע לי שקיקיוני זה משהו בן חלוף. מהיכן באה המילה קיקיוני? והאם זה קשור איך שהוא לעץ הקיקיון שממנו מפיקים שמן קיק?
רוביק עונה:
קיקיוני הוא שם תואר בעברית החדשה שנגזר מ'קיקיון', שהוא שיח המופיע בספר יונה. קיקיון שם הוא שיח שצמח ונבל תוך זמן קצר, ומכאן גם הביטוי התלמודי 'קיקיון דיונה', דבר שהוא בן חלוף. מזרעי הקיקיון מייצרים שמן קיק.
4
עידו שואל/ת: אשמח לשמוע ממך מה מקור המילה מוסך.
רוביק עונה:
מוסך במקרא הוא בניין מקורה. בעברית החדשה הוא משמש רק למבנה לתיקון מכוניות. השורש הוא סכ"ך – מוסך הוא מבנה שסוכך עליו גג.
5
ענת שואל/ת: מה מקור המילה קנטה (זולה בחוף הים)?
רוביק עונה:
החיפושים אחרי המקור עלו בתוהו. הסבר אפשרי הוא שזהו קיצור של 'קנטינה', אך הוא קלוש. כל מידע יתקבל בברכה.
6
רות שואל/ת: מה מקור המילה בוידעם?
רוביק עונה:
נראה שמדובר בשיבוש של המונח הגרמני Dachboden, עליית גג. המילה boydem מופיעה גם בטורקית במשמעות היה גבוה, אך לא נראה ששפה זו השפיעה על היידיש.
7
שי שואל/ת: רציתי לשאול האם ייתכן שהמונח צ'חלה מגיע מהמילה הערבית ضحلة (דחלה/צ'חלה- רדודה).
רוביק עונה:
צ'חלה בז'רגון העירקי היא בחורה רדודה, פרֵחה במרוקאית או צצקע ביידיש. המקור הוא הכחל, האיפור המוכר גם בביטוי "בלי כחל ושרק". צ'חלה היא 'המאופרת'. בניב העירקי יש במקרים רבים חילופי כ' בצ', כמו כפחה-צ'פחה.
8
יוחאי שואל/ת: מהי מיתת אסכרא המוזכרת בסיפור המגפה שפקדה את תלמידי רבי עקיבא?
רוביק עונה:
אסכרה או אסכרא היא מחלה המוכרת היום בשם דיפתריה, מחלת מידבקת וקטלנית. שמה העברי: קָרֶמֶת.
9
מואיז שואל/ת: להזים, שורש זמם, שימוש: להזים כל חשד לממצא מסוכן. מה אומרת בדיוק המילה בהקשר זה וגם לא בהקשר זה. ומה הן מקורותיה?
רוביק עונה:
זמם הוא מי שחושב מחשבות רעות, מתכנן מזימה. הֵזֵם, בנטייה ברבים הֵזִמּו, הוא מי שחושף את כוונותיו של הזומם, במקור בדרך כלל בתחום המשפטי. השימוש שבשאלה הוא פיתוח למצב שבו חושדים באדם כלשהו. המֵזֵם את החשדות קובע שהחשד הוא מחשבה רעה, מעין מזימה ששקר ביסודה. מֵזים היא צורה דיבורית נפוצה אך לא תקנית.
10
גיל שואל/ת: לאה גולדברג כתבה על דירה להשכיר, וברחובות סביבי אני רואה הרבה שלטי "להשכרה". לא היה נכון יותר להציע את הבתים לשכירה, דירה לשכור? שהרי בעלי הבתים רוצים שהלקוחות ישכרו את הבתים ולא ישכירו אותם.
רוביק עונה:
'דירה להשכיר' הוא קיצור של 'דירה שפלוני מעוניין להשכיר'. הדרך התקנית היא 'דירה להשכרה' או 'דירה לשכירה', שתי הצורות לגיטימיות, אבל כך נטבע, ובוודאי שחוזק בעקבות ספרה האלמותי של לאה גולדברג.
11
לייב שואל/ת: מה יהיה התרגום הנכון ל-he discovered for us this song? כלומר, הוא גילה לנו את השיר... גילה עבורנו על... חשף את...
רוביק עונה:
For us מחייב את המבנה 'גילה עבורנו'.
12
מרים גולדברג שואל/ת: האם נכון לומר "מתי ש-"? למשל "מתי שהלכתי לעבודה, ירד גשם", או שצריך להשתמש ב"כאשר"? מתי, אם בכלל, ניתן להשתמש בביטוי "מתי ש-"?
רוביק עונה:
'מתי ש...' במשמעות כאשר, בזמן ש.., היא צורה דיבורית לא תקנית. היא נוצרה כנראה באנלוגיה ל'היכן ש...' העוסקת במקום, שהיא תקנית בהחלט.
13
נועם שואל/ת: בפסוק המפורסם מספר יהושע מופיע הביטוי 'והגית בו יומם ולילה'. האם ייתכן שמשמעותה המקורית של המילה 'והגית' קשורה בדיבור או בשינון? הרי המילה 'הגה' קשורה בדיבור, וגם תחילת הפסוק כוללת את הציווי 'לא ימוש ספר התורה הזה מפיך'.
רוביק עונה:
הפועל הגה במקרא ומכאן גם בימינו פירושו גם דיבר או ביטא דברים בקול, וגם חשב או הרהר. ביסוד הכפילות לכאורה עומדת תפיסה שהמחשבה והדיבור מייצגים אותה תופעה שכלית.
14
אנעאם שואל/ת: מה ההבדל בין ברח לנמלט לנס?
רוביק עונה:
אלה פעלים נרדפים לכל דבר. ברח הוא הפועל הגנרי, נמלט מעט דרמטי יותר, נס הוא פועל במשלב הספרותי.
15
בצלאל שואל/ת: האם יש הבדל בין מכשף לקוסם?
רוביק עונה:
קוסם בעברית החדשה הוא מי שמבצע תעלולים של אחיזת עיניים לצורכי בידור. מכשף הוא מי שמאמינים שיש לו כוחות מאגיים ויכולת לחולל מעשים שלא כדרך הטבע. במקורות גם הקוסמים היו מכשפים, והיו גם שמות נוספים כמו ידעוני, מג, אשף ועוד.